نیاگارا و آبشارهای اطراف رامسر سه شنبه ۱۳۸۸/۰۷/۲۸ 8:38

آبشارهای نیاگارا ترکیبی از دو آبشار بسیار بزرگ و یک آبشار کوچک‌تر می‌باشد که بر رودخانه نیاگارا واقع است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی آبشار نیاگارا در مرز ایالت نیویورک در آمریکا و کانادا در جنوب استان انتاریو قرار دارد. آبشار بزرگ‌تر اصطلاحاً به آبشار کانادایی یا آبشار نعل اسب معروف است و آبشار کوچک‌تر به آبشار آمریکایی معروف است.

علت اصلی شهرت آبشار نیاگارا نه به علت ارتفاع آن بلکه به علت عریض بودن آن است. به طور متوسط نزدیک به ۱۱۰ هزار متر مکعب آب از آبشارها در دقیقه سرازیر می‌گردد.آبشارهای نیاگارا در بیست دقیقه‌ای شهر بوفالو آمریکا و نود دقیقه‌ای شهر تورنتو کانادا قرار دارد.

آبشار نياگارا، معروفترين جاذبه توريستي واقع در مرز دو کشور کانادا و ايالات متحده، سهم بزرگي ‌در کسب درآمد ملي اين کشورها دارد و هر ساله هزاران اکوتوريست به شوق ديدار از آبشارهاي آمريكاي جنوبي به کشورهايي نظير ونزوئلا، برزيل و آرژانتين سفر مي‌کنند.

حال اگر بر طبق پیشنهاد نگارنده وبلاگ برنامه مدونی جهت به تصویر کشیدن و بازدید از آبشارها توسط میراث فرهنگی کشور و با کمک تورهای داخلی و خارجی همراه با نصب تابلو های راهنما در محل تهیه گردد می توان از این طریق علاوه بر ایجاد اشتغال در حفظ -بازسازی و نگهداری این ارمغان طبیعت نیز اقدام نمود. 

رامسر به علت داشتن کوههای پربرف ، ریزش باران های فراوان در آن و قرار داشتن در منطقه پر آب ایران ، از چندین آبشار زیبا و دیدنی با چشم انداز های طبیعی برخوردار است :

 

1-    ازارک - منطقه سنگ پشته

2-    هیسیان- منطقه جنت رودبار

3-    چاردر- منطقه جنت رودبار

4-    خشکا- منطقه هریس

5-    لج و میج - منطقه اشکور رامسر

6-    ریزش براز- منطقه جنت رودبار

7-    راشمه دره - جواهر ده

8-    احسینه - منطقه جنت رودبار ( بلندترین آبشار منطقه )

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

مقرنس كاري در دوران صفويه شنبه ۱۳۸۸/۰۷/۱۱ 14:15

منبع : هنر و تمدن اسلامی نوشته دکتر غلامعلی حاتم

دوره صفوی را عهد هنر طلایی ایران می گویند که به راستی این نام گذاری در مورد هنرهای تزیینی ازجمله مقرنس مصداق دارد. ولی این عنوان به معنی آن نیست که هنر مندان دوره صفوی دست به ابتکار و اختراع فوق العاده ای زده اند بلکه به علت این است که بر اثر توجه شاهان صفوی مراکز هنری زیاد شد و رشته های مختلف هنری به اوج ترقی خود رسید .
 

مُقَرنَس: گونه‌ای تاقچه‌بندی آذینی در زیر گنبدها یا نیم‌گنبدهای روی ایوان‌ها و درگاه‌ها، با آجر یا گچ و کاشی است که در آن ‏هر رده از تاقچه‌ها از رده زیرین خود پیش می‌نشیند تا درگاه به هم آید در طاقچه‌ها برجستگی‌ها و تورفتگی‌هایی همراه با ‏نگاره‌های گوناگون درآورده می‌شود.‏

به کار‌گیری مقرنس به طور عمده در معماری دوران پس از اسلام در ایران رشد کرد و سپس در سایر کشورها نیز به کار رفت.

آشنایی با برخی هنرهای سنتی ایران

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

منبع:وب سایت رامسر نوشت

مجله اندیشه و هنر (1353-1342)- زندگی و مشغله های ذهنی ایرانیان مهاجر را هم مطرح کرد.

گروهی دیگر از نویسندگان ایرانی مثل امینه پاکروان، فریدون هویدا، سیروس رضوانی، فریدون اسفندیاری، شوشا گاپی، اختر نراقی، ناهید راچلین، دونه رفعت، منوچهر پروین، بهمن شعله ور و مجید امینی، داستان های خود را به زبان بیگانه می نوشتند اما جریان عمده ادبیات مهاجرت پس از سال 1357 و رشد رو به تزاید مهاجران پدیدار شد.

سوال:ادبیات مهاجرت، شاخه یی از ادبیات معاصر ایران است. در مورد شاخه های گوناگون و گسترش یافته ادبیات مهاجران توضیحی می دهید؟

جواب:دکتر محمود نوفلکی:
ابتدا اجازه دهید به جای «ادبیات مهاجرت» ترکیب «ادبیات در مهاجرت» را به کار ببرم (روی حرف اضافه «در» تاکید می کنم)؛ چون این ادبیات یک ژانر ادبی نیست که واژه «مهاجرت» همچون صفت در آن عمل کند.(به مثل «ادبیات عاشقانه».) این ادبیات ادبیاتی است که از سوی عده یی از ایرانی ها در مهاجرت تولید شده و صفت یا خصلت ویژه یی آنها را یگانه نمی کند. به همین خاطر «شاخه های گوناگون» ندارد، بلکه مشخصه های مشابهی آنها را نسبت به ادبیات درون مرزی متفاوت می کند. در مورد مشخصه های این ادبیات مقاله مستقلی نوشته ام که سال ها پیش در نشریه «سنجش» (گاهنامه نقد و تئوری ادبی در آلمان) به چاپ رسیده است. در این راستا به طور فشرده و کلی می توان به دو نکته پایه یی اشاره کرد؛ 1- حضور تنش های روانی زندگی در غربت به ویژه در آغاز مهاجرت و درگیری با شرایط تازه و فرهنگ بیگانه منجر به پدیداری موضوعات تازه یی شده است. 2- برخورد با محیط و فرهنگ مدرن در جوامع غربی، نگاه تازه یی پدید آورده که در برخی از آثار خود را نشان می دهد و این یکی از مولفه های مهم در راستای خودیابی و آگاهی نسبی از فردیت است که اثر ادبی را از کلی نگری و کلی گویی به عنوان یکی از مشخصه های ادبیات درون مرزی، رها می کند و باعث می شود تا فردی ترین و خصوصی ترین مسائل ادبیت بیابد.

در میان مهاجران اهل قلم کم نبودند آنان در سراسر دنیا پراکنده شدند و ادبیات و مراکز نشر خاصی پدید آوردند و کتاب ها و مجلات متعددی منتشر کردند.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

 روز سپندار مذگان(روز آرامش -آسودگی و سازگاری) در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادف است با 29 بهمن، یعنی تنها 3 روز پس از والنتاین فرنگی! این روز "سپندار مذگان" یا "اسفندار مذگان" نام داشته است. فلسفه بزرگداشتن این روز به عنوان "روز عشق" است.

 در آثارالباقیه ابوریحان بیرونی از این روز به نام مردگیران نام برده شده است که مردها به زنان خود هدیه می دهند و دختران حق انتخاب همسر آینده خود را داشتند(نگارنده)


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

غیاث الدین جمشید کاشانی پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۶/۱۲ 11:5

جمشید بن مسعود بن محمود طبیب کاشانی ملقب به غیاث‌الدین که در غرب به الکاشی(al-kashi) مشهور است. ریاضی‌دانی برجسته و ستاره‌شناس و محاسبی ماهر و زبردست بود. آلات رصدی دقیقی اختراع کرد و از حدود ۸۰۸ (۱۴۰۶) تا پایان عمرش ۸۳۲ (۱۴۲۹) فعالیت علمی داشته است. در دوران فعالیت علمی‌اش به تالیف کتاب‌های متعددی در زمینه ریاضیات و نجوم پرداخته است مهم‌ترین این آثار عبارت‌اند از: زیج خاقانی، مفتاح الحساب، رسالهٔ محیطیه و رسالهٔ وتر و جیب.

[ویرایش] زندگی‌نامه

هر چند فیزیکدان بود، ولی علاقهٔ اصلی‌اش متوجه ریاضیات و اخترشناسی بود؛ پس از دورهٔ طولانی بی‌نوایی و سرگردانی، سرانجام در سایهٔ حمایت سلطان الغ‌بیگ، که خود دانشمند بزرگی بود، موقعیت شغلی مطمئنی در سمرقند به‌دست آورد.

یک دانشگاه در آبیک قزوین به نام این دانشمند در سال ۱۳۸۵ تأسیس شده‌است . در سال 1387و1388 یک سریال عظیم تلویزیونی در صدا و سیمای ایران بر اساس زندگی وی به نام نردبام آسمان و به نویسندگی حامد عنقا ساخته شد که اين سريال در ماه مبارك رمضان سال 1388 از شبكه اول سيماي ايران پخش شد.

زندگی نامه و آثار غیاث الدین جمشید کاشانی

 

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

منبع:http://www.ghiasabadi.com/zabane_farsi_dar_arabi.html

نوشته: توردی بردی یوا

برگردان: رضا مرادی غیاث آبادی

دستنویس مقالهٔ مهم و روشنگرانهٔ زیر را استاد تُردی‌بانو بردی‌یوا در سال 1374 به من سپرد تا پس از برگردان به فارسی در ایران منتشر نمایم. من نیز آنرا در نخستین شماره «مجموعه‌ مقاله‌های پژوهش‌های ایرانی» (سال 1380، ص 53 تا 59) منتشر کردم. از آنجا که این گفتار تاکنون در اینترنت منتشر نشده بود، آنرا با ویرایش دوباره و اندکی تلخیص در دسترس علاقه‌مندان می‌گذارم. این ویرایش فقط شامل نثر مقاله می‌شود و محتوای آن تغییری نکرده است.

این مقاله زمان پیدایش زبان فارسی را تا چند سده به عقب می‌برد و ناقض فرضیه پیدایش زبان فارسی در سده‌های نخستین پس از اسلام است. توجه به این مقاله و مقاله‌های گوناگون دیگر در این زمینه، نشان می‌دهد که اطلاق هویت عربی به هر واژه‌ و ترکیبی که ساختاری عربی‌مآب دارد، همواره درست نیست و بسیاری از واژه‌هایی که عربی دانسته می‌شوند، دارای ریشه‌ای در زبان‌های ایرانی و دیگر زبان‌های متداول در بین‌النهرین باستان دارد. این مقاله همچنین نشانگر نفوذ فراوان زبان فارسی در شبه‌جزیرهٔ عصر جاهلی است و نشان می‌دهد که آمیختن این زبان‌ها و به ویژه تأثیرپذیری زبان عربی از زبان فارسی، مدت‌ها پیش از آمدن اسلام آغاز شده است.

یادآوری این نکته نیز ضروری است که اصطلاح «جاهلی» در سراسر این گفتار برای تحقیر و تخفیف بکار برده نشده و صرفاً یک اصطلاح متداول و شناخته‌شده برای دوران پیش از اسلام در شبه‌جزیره است. (م)  

* * *


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

علت نامگذاری خاویار

به نظر برخی واژه خاویار واژه‌ای فارسی و دگرگون‌شدهٔ واژهٔ خاگ‌آور (به معنی تخم‌آور) است. دهخدا در باره این واژه در لغتنامه چنین می‌نویسد: لغت خاویار که در اکثر زبانهای اروپایی - باستثنای روسی یکی است، ظاهراً باید از ریشه ترکی یا تاتاری گرفته شده باشد (گرچه ترکها امروز آنرا خاویاه مینامند که محتملاً از کلمه کاویالا ایتالیائی مشتق شده‌است).

در شهرستان رامسر نیز از دیرباز صید ماهیان خاویاری رواج داشته است. بندری نیز در قسمت دریاپشته رامسر جهت انتقال کالا ها و برای صیادی نیز وجود داشت که در حال حاضر اثری از آن وجود ندارد.

کشور همسایه جهت بهره برداری بیشتر از منابع غنی ماهیان خاویاری فرض حرام گوشت بودن آنها را بین مردم استانهای گیلان و مازندران رواج داد. با توجه به ارزش صادراتی و ارزآوری خاویار و کنسرو گوشت این گونه ماهیان این امر رفته رفته به فراموشی سپرده شد.

شرکت سهامی شیلات ایران با بکارگیری صیادان فصلی و تمام وقت صید این گونه ماهیان را بصورت انحصاری در آورد و شکار آنها در حال حاضر توسط افراد جرم محسوب می شود.همچنین این شرکت توانسته است با آزادسازی بچه ماهیان خاویاری جهت غنی سازی دریای خزر و صید کنترل شده تا حدود زیادی از انقراض نسل آنها جلوگیری نماید. ولی متاسفانه با افزایش جمعیت و توسعه جوامع شهرنشینی و نهایتا راه یافتن آلودگی های ثانویه و فاضلابهای شهری و خانگی به دریای خزر نسل این موجودات شگفت انگیز همانند فوکها-پرندگان دریایی -میگوهای کوچک جثه و هزاران هزار موجودات گیاهی و جانوری دریای خزر در معرض خطر جدی قرار دارند.

شایسته است ادارات حفاظت از محیط زیست -شرکت سهامی شیلات -شهرداری و سایر ادارات ذیربط برای حفظ این سرمایه ملی جهت نسل حاضر و آیندگان تلاش خود را بیشتر نمایند.

 تا  در آینده ای نه چندان دور نظاره گر پرشدن دریای خزر از انواع رسوبات و مواد زاید بجای جانوران دریایی و پرندگان مهاجر نباشیم.

مطالبی در مورد خاویار ایران

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

منبع: http://www.rouzaneha.com/Digaran/HassanSabah.htm

حسن صباح از قزوین به الموت رفت و کس به قلعه‌ی الموت فرستاد تا مردم آن قلعه را به مذهب اسماعیلی دعوت نماید. از مردم آن‌جا جمعی قبول اين مذهب کردند. در همان اوان حسن خود نيز از قزوين به ديلمان و از آن‌جا به ولايت اشکور و قلعه‌ی اندجرود، نزديک الموت رفت و چندی در آن قلعه به سر برد و در اين مدت به سبب زهد و پرهيزکاری وی، بسياری از مردم آن حدود دعوت‌اش را پذيرفتند و شب چهارشنبه ششم رجب 483 او را به قلعه‌ی الموت بردند. اتفاقن حروف اله‌اموت به حساب ابجد نيز 483 می‌شود. الموت، مخفف «اله اموت» يا «عقاب آموخت» است. زيرا اله به لغت ديلمی به معنی عقاب است [توضيح ورگ: آله=آلوغ=نوعی پرنده‌ی شکاری. واژه‌ای گيلکی‌ست. مورخان فارس و عرب زبان مردمان جنوب کاسپين را ديلمی می‌ناميدند] و سبب ان‌که قلعه‌ی مزبور را بدين نام خوانده‌اند اين است که وقتی يکی از اميران شکاردوست ديلم عقاب خود را در پی شکار پرواز داد، عقاب بر موضع آن قلعه نشست و آن امير چون آن‌جا را برای بنای قلعه‌ای مناسب ديد، در آن محل قلعه‌ای ساخت و نام آن را به سبب آن‌که عقاب راهنمای وی شده بود، اله‌موت (الموت) گذاشت. و ترجمه‌ی آشيان عقاب صحيح نيست.

[توضيح وب سایت ورگ: ترجمه‌ی آشيان عقاب، بر اساس فرضيه‌ی آله+موت به وجود آمده که در اين فرضيه، آله (=آلوغ=عقاب) با موت (از مصدر موتن=گشتن، آشيانه کردن) ترکيب شده که ايرج شجاعی‌فرد در سلسله يادداشت‌های خويش در باب ريشه‌يابی نام‌واژه‌ها در نشريه‌ی گيله‌وا، اين فرض را مردود دانستند که البته با توجه به همان دلايل، می‌توان فرض «عقاب آموخت» را نيز مردود دانست.

در شهرستان رامسر نیز مکانی پشت هتل بزرگ رامسر واقع در بالای کوهی به نام  نام قلعه بند و مشرف به منطقه رمک  جهت تأمین آب آشامیدنی قلعه مارکوه در بالای کوهی به همین نام (مشرف به منطقه کتالم و سادات محله )و همچنین قلعه هایی به جای مانده در مناطق اشکور علیا و سفلی را به اسماعیلیان نسبت می دهند که روزگاری چند در آنها می زیستند و به تبلیغ دین خود می پرداختند.

 ولی مردم رامسر چون شیعه دوازده امامی بودند و به معصومین و همه امامان شیعه ارادت خاصی داشتند کمتر به این دین گرایش پیدا نمودند. لذا حکومت اسماعیلیان با همه آزار و اذیت و حکومت مقتدرانه حود در این منطقه دیری نپایید. 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

ترانه ها ی گیلکی و جشن شب یلدا چهارشنبه ۱۳۸۸/۰۶/۱۱ 8:47

منبع:

http://doosti77.blogfa.com

آیین ها و مراسم شب یلدا ثبت ملی می شود، درست که توصیف این آیین در این برگه ها نمی گنجد ولی گذری بر این آیین فرهنگی و تاریخی می تواند همچنان در پاسداری آن مفید واقع شود. بنابراین بر خود وظیفه دیدیم تا شب یلدا را بعنوان شب اول زمستان و درازترین شب سال است را از نگاه فرهنگی و تاریخی بررسی کنیم.

ایرانیان قدیم شادی و نشاط را از موهبت های خدایی و غم و اندوه و تیره دلی را از پدیده های اهریمنی می پنداشتند.
مراسم نوروز، جشن مهرگان، جشن سده، چهارشنبه سوری و شب یلدا و سنت های دیگر در واقع بیانگر این حقیقت است که ایرانیان پس از رهایی از بیدادگری و ستم به شکرانه بازیافتن آزادی، جشن برپا می ساختند و پیروزی نیکی بر بدی و روشنایی بر تاریکی و داد بر ستم را گرامی می داشتند.

شب یلدا نیز یکی از این موارد است.در دوران کهن، شب مظهر تاریکی و تباهی و وحشت بوده و اغلب سعی می کردند که شب هنگام با افروختن آتش و افزودن نور، خانه روشن باشد. تا پلیدی و تباهی در آن راه نیابد.

اشعار شیون فومنی

اَمی ماران

اَمی ماران گیلکی دوعا کونید
گیلانِ لبظ خودایا صدا کونید

خوشانِ جی جاکی دستانِ ذرهَ
گیله تجربه مرهَ دوا کونید

دوشمنا نفرین و دوستانا دوعا
گوشت و ناخوناَ اَجور سیوا کونید

دمبتو ابریدی آسمان جیر
عروسهِ گریه مرهَ عزا کونید

پسرِه ... دُخترِه ... خانه مرداکهِ
خوشانِ جانَ ذرهَ فیدا کونید

نیشینید پینیک پاره سر تنایی
مرداکِ نیم تنه یاَ قبا کونید

عینهو بسوخته کوسر آدمان
هفت ساله کهنه جورفاَ پا کونید

فچمید وقتی کی آب واغوشتنهِ
آسمان کمراَ دولا کونید

همه تاَ سرده زمستان شبانهِ
موشاَ نقل میانی پیچا کونید

ترجمه شعر و بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

 منبع:وبلاگ برمکو http://baramkoh.blogfa.com

غرور و صلابت چهره و صدا و رفتارش، نشانی از مردان دوران بازگشت به شکوه ايران کهن را دارد، مردان دورانی که پس از شهريور 1320، به بازخوانی تاريخ ايران نشستند. دکتر منوچهر ستوده نویسنده کتاب زیبای  از آستارا تا استارباد، که در سال 1347 از اشکورات دیدن کرده، در کتاب از آستارا تا استارباد مطالبی در مورد روستای برمکوه نوشته اند که جزئیات آن در لینک بالا آمده است. ایشان با این کهولت سن کتاب، راه های چاواداری رشته جبال البرز از سفيدرود تا شاهرود را در دست تالیف دارند. این پیر دلسوخته سینه ای مالامال از درد دارند، از اینکه میبینند آثار تاریخی و فرهنگی و آداب و رسوم  گیلان یکی یکی از بین میروند . جایی که میگویند: میدانم که کاشی های قدیمی از بناهای تاریخی را برمیدارند و جایش حلبی میگذارند!!! و در جواب خبرنگاری که میپرسد :

  در حوزه‌ی مطالعات شمال ايران، چه توصيه‌ای برای جوان‌ترها داريد؟ میگویند:

مطالعه و بررسی الان به نظر بنده  با سياست توأم شده واگر علم با سياست بخواهد توأم بشود، اصلا  حرکت و پيشرفت نمی‌کند. همه را دارند از بين می‌برند. آخر بنده طرح هم بخواهم بدهم و بگويم اين‌ها را به جای حلبی کاشی کنيد، چه کسی گوش می‌دهد؟ کسی که گوش نمی‌کند به حرف بنده! آقايانی که مأمور اين کار هستند، همه دارند تماشا می‌کنند. آن وقت من و تو که خارج از دايره هستيم برويم سينه بزنيم؟ نه! بنده اگر سفارشی و طرحی هم داشته باشم، غير قابل اجراست.

بیاییم دکتر ستوده ها را که برای غنای سرزمین عزیزمان اشکورات میکوشند ، گرامی بداریم و اگر کسانی پیدا میشوند که با زبان و قلم سعی در شناساندن سرزمینمان به امید عمران و آبادانی بیشتر ، به  مسئولین و مردم دارند ، برماست که حمایتشان کنیم و با زخم زبان و قلم آنها را نرنجانیم چرا که اینان ستارگان کمیابی هستند که هر از چند گاهی در آسمان سرزمینمان طلوع میکنند وسو سو میزنند و اگر نوری دارند ، برگرفته از عشق پاک به زادگاهشان میباشد و لا غیر . 

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

کشتی نوح بعد از ۴۰۰۰ سال کشف شد چهارشنبه ۱۳۸۸/۰۶/۰۴ 8:51

و لقد ارسلنا نوحا الى قومه اني لکم نذير مبين (سوره هود آیه 25)

پیغمبران اولوالعزم در تاریخ بشر اثرات مثبت و ماندگاری از خود بجای گذاشته اند که کم و بیش در قرآن و کتابهای تاریخی و لوح های آشوری و غیره آثار و نشانه های زیادی از آنها برجای مانده است. این دل عبرت بین ماست که با درس گرفتن از واقعیات و پدیده های خارق العاده طبیعی و غیر طبیعی می بایست درسها گرفته و خود را برای یک سفر معنوی که جز با شناخت دین و روش پیامبران ابزار آن به دست نمی آید مهیا نماییم.

این هم مشتی نمونه خروار از :

کشتی نوح


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

منبع : محمود کیانی ده کیانی

http://shahnamekhani.blogfa.com

 به نام خداوند جان و خرد                          کزین برتر اندیشه بر نگذرد

خداوند نام و خداوند جای                        خدا وند  روزی ده و رهنمای

همیشه مالك این ملك ملت است كه داد
                                                        سند بدست فریدون ؛ قباله دست قباد

شاهنامه فردوسی داستان شاهان نیست ؛ مجموعه كارنامه هایی است كه داستان و سرگذشت پدران توست و اینکه برای زنده ماندن چگونه جنگیده اند ؛ برای پیروزی حق چگونه قیام کرده اند ؛ چگونه از طبیعت آموخته اند و چگونه آن را رام كرده اند و چگونه با جان و تنشان این ملك را حفظ نموده اند ؛ چگونه پیرو راستی و ایمان به خداوند بوده اند و این همان میراثی است که امروز بدست تو سپرده شده. پهنه تاریخ ما که نشانه تمامی رنج ها و شادی ها ؛ دادگری ها و ستم هاست ؛ هنوز بارور از حماسه رستم ها و پهلوانی هاست .

......آنگاه جوانی خوش طبع و گشاده زبان پیدا شد و به این اندیشه افتاد که این کتاب را به شعر درآورد.دوستان وی همه از این اندیشه شاد شدند. اما افسوس که این شاعر گرفتار برخی تندرویهای جوانی بود و به عاقبت آن دچار شد و در جوانی به دست بنده خود کشته شد و نظم کردن «نامه شاهان» ناتمام ماند. من وقتی از کار این شاعر ناامید شدم به دلم افتاد که همت کنم و نامه شاهان را فراهم آورم و خود آنرا در قالب شعر بریزم. پس در طلب آن برآمدم و از هر کسی جویا شدم. از گردش روزگار می ترسیدم ،می ترسیدم عمرم وفا نکند و کار به دیگری بیفتد. از طرفی زر و مال من چندان نبود که بپاید و سالها عهده دار من و کوشش من باشد. اینگونه کوششها و رنجها هم خریدار نداشت. سراسر کشور را جنگ و شورش فرا گرفته بود و کار بر پژوهندگان و هنرمندان سخت بود و کسی قدر سخن را نمی دانست و حال آنکه در جهان چه چیزی بهتر از سخن نیکوست؟ مگر نه آن است که پیغمبر مردم را با سخن به خدا رهبری کرد؟ .

توجه:

علاقمندان جهت دریافت نسخه کامل شاهنامه (با فرمت pdf  ) می توانند از طریق ارسال آدرس خود از طریق بخش نظرات و یا تماس با پست الکترونیکی مدیر وبلاگ آن را به صورت رایگان دریافت دارند.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

رامسر در جهان یکشنبه ۱۳۸۸/۰۵/۲۵ 13:19

آریوبرزن یکی از سرداران بزرگ تاریخ ایران است که در برابر یورش اسکندر مقدونی به ایران زمین، دلیرانه از سرزمین خود پاسداری کرد و در این راه جان باخت و حماسه‌ی «در بند پارس» را از خود در تاریخ به یادگار گذاشت.
«اسکندر مقدونی» در سال 331 پیش از میلاد، پس از پیروزی در سومین جنگ خود با ایرانیان «گوگامل» (Gaugamele) [پیشتر به اشتباه آن را اربیل (Arbela) می‌خواندند] و شکست پایانی ایران، بر بابل و شوش و استخر چیرگی یافت و برای دست یافتن به پارسه، پایتخت ایران روانه این شهر گردید.

اسکندر برای فتح پارسه سپاهیان خود را به دو پاره بخش کرد: بخشی به فرماندهی «پارمن یونوس» از راه جلگه «رامهرمز و بهبهان» به سوی پارسه روان شد و خود اسکندر با سپاهان سبک اسلحه راه کوهستان (کوه کهکیلویه) را در پیش گرفت و در تنگه‌های در بند پارس (برخی آنرا تنگ تک‌آب و گروهی آن را تنگ آری کنونی می‌دانند،) با مقاومت ایرانیان روبرو گردید.
در جنگ دربند پارس آخرین پاسداران ایران با شماری اندک به فرماندهی «آریوبرزن» دربرابر سپاهیان پرشمار اسکندر دلاورانه دفاع کردند و سپاهیان مقدونی را ناچار به پس نشینی نمودند. با وجود آریوبرزن و پاسداران تنگه‌های پارس، گذشتن سپاهیان اسکندر از این تنگه‌های کوهستانی امکان‌پذیر نبود. ازاین رو اسکندر به نقشه جنگی ایرانیان درجنگ «ترموپیل» (Thermopyle) متوسل شد و با کمک یک اسیر یونانی از بیراهه و گذر از راه‌های سخت کوهستانی خود را به پشت نگهبانان ایرانی رساند و آنان رادر محاصره گرفت.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

امروزه همه خود را فارسی زبان می دانیم ولی چقدر به آن توجه داشته و از ورود کلمات بیگانه وارد شده به آن و تغییر و دگرگونی کلمات و واژه های اصیل ایرانی در آن آگاهی و اطلاع داریم سوالی به فراخنای تاریخ این مرز و بوم است!

شاید دستور زبان فارسی را بیاموزیم و با آن درست سخن بگوییم و یا متن جالبی را تهیه نماییم که در ذهن افراد بنشیند و اثری ماندگار گردد.

ولی آیا می توانیم با بهره گیری از عادات اخلاف و پیشینیان خود کلماتی کاملا بی بدیل و بی مثال بیافرینیم و در بیان آنها از زبانهای دیگر کمک نگیریم.

 توجه:

مراجعه به آدرس های ذیل بر هر ایرانی تبار لازم است.

زبان فارسی

فرهنگستان ایران

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

 دانشنامهٔ ایرانیکا (به انگلیسی: Encyclopædia Iranica) یکی از بزرگ‌ترین و جامع‌ترین پروژه‌های ایران‌شناسی است.[۱] کار تدوین این دانشنامه در سال ۱۳۴۷ خورشیدی و به پیشنهاد احسان یار شاطر و با اختصاص ۲ میلیون دلار بودجه توسط امیرعباس هویدا نخست وزیر وقت ایران در دوران سلطنت محمدرضا شاه پهلوی آغاز گردید[۲]، اما با رویداد انقلاب ۱۳۵۷ در ایران، بودجه این دانشنامه توسط دولتمردان وقت نظام جمهوری اسلامی قطع و ادامه تدوین آن در ایالات متحده آمریکا دنبال گردید.[۳] این دانشنامه که درباره فرهنگ و تاریخ ایران‌زمین و به زبان انگلیسی می‌باشد، در بخش ایران‌شناسی دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک نوشته می‌شود.

حامیان مالی این دانشنامه دانشگاه کلمبیا و بنیاد ملی علوم انسانی آمریکا هستند. این دو بنیاد پس از ده سال تامین این پروژه، ادامه کمک مالی را منوط به کمک مالی از داخل ایران کردند.[۴]

جلد اول این مجموعه در سال ۱۳۶۱ (۱۹۸۲ میلادی) به چاپ رسید و تا امروز ۱۵ جلد از آن منتشر شده‌است.[۵] قرار است حجم این دانشنامه به ۴۵ جلد برسد.[۶] احسان یارشاطر سر ویراستار ایرانیکا است و هیأت ویراستاران (شامل افرادی چون احمد اشرف و نیکولاس سیمز-ویلیامز) و بیش از ۴۰ ویراستار (همانند ویلیام چیتیک) و ۱۶۵۰ پژوهشنده، در تکمیل این دانشنامه بزرگ مشارکت دارند.[۷]

شایان ذکر است حدوداً بیست سال پس از آغاز انتشار ایرانیکا پنج مقاله (انقلاب مشروطه، پوشاک در ایران‌زمین، ادبیات داستانی در ایران، خوشنویسی و تاریخ روابط ایران و آلمان) از سری مقالات این دانشنامه توسط انتشارات امیرکبیر ترجمه و چاپ شده‌است و در دسترس علاقه‌مندان فارسی زبان قرار گرفته‌است. [۸] دانشنامهٔ ایرانیکا با هدف بیش‌ترین دسترسی برای خوانندگان در سطح جهانی به زبان انگلیسی منتشر می‌شود. قرار است پس از اتمام و تکمیل، همهٔ نوشتارها به زبان فارسی ترجمه شوند.[۹]

منابع

1.      اعتراض‌ دانشنامه «ایرانیکا» به آسوشیتد‌پرس (رادیو زمانه)

2.      «هفته‌ی ایرانیکا» در پاریس (رادیو زمانه)

3.      جشن تولد ایرانیکای ۳۵ سالهٔ ۱۳ جلدی (رادیو زمانه)

4.      جشن تولد ایرانیکای ۳۵ سالهٔ ۱۳ جلدی (رادیو زمانه، ۳۱اردیبهشت۱۳۸۷)

5.      «هفته‌ی ایرانیکا» در پاریس (رادیو زمانه)

6.   US-funded encyclopedia revels in Iran greatness (انگلیسی). هرالد تریبیون. بازدید در تاریخ ۱۸ اکتبر ۲۰۰۷.

7.      ۱۲ تا ۱۹ اردیبهشت، هفته جهانی «ایرانیکا» (رادیو فردا)

8.      نشست «بیش از سی سال با ایرانیکا» در سوئد (بی‌بی‌سی فارسی)

9.      Encyclopaedia Iranica

توجه:

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس های ذیل و منابع اصلی ایرانیکا مراجعه فرمایید:

ایرانیکا قدیم(کتاب اوستا)

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7hdvhk

 ایرانیکا میانه(قبل از انقلاب اسلامی)

http://www.iranica.com/newsite/aboutiranica/index.isc

 

ایرانیکا جدید (فضای  مجازی)

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

آدم و حوا. اثر نقاش دوره صفوی جعفر صادق بسال ۱۵۶۵ میلادی از کتاب فال نامه. واقع در موسسه اسمیتسونین در واشنگتن دی سی.

 

کیومرث و جمشید

شادروان مهرداد بهار (پژ ص ۴۹) اظهار داشته‌است که اسطورهٔ کیومرث اسطوره‌ای جدیدتر است و به پس از کشف فلزات بازمی‌گردد و در اسطورهٔ کهن‌تر (مربوط به اقوام هندو ایرانی) جَم (جمشید) و خواهرش نخستین زوج مردمان بشمار می‌آمدند.

هرچند در متون پهلوی تکیه بر نخستین‌انسان‌بودن گیومرث است ولی اشاره به پادشاهی او نیز شده‌است. برای نمونه در دینکرد به او لقب «گرشاه»*[۱] به معنی شاه کوهستان داده شده‌است.

حضرت آدم

آدَم بر پایه اسطوره‌های سامی و کتاب مقدس یهودیان، مسیحیان و مسلمانان نخستین انسانی است که آفریده شده‌است. او ابتدا در بهشت می‌زیست. همچنین آدم را آدم التراب می‏نامند و کنیه‏اش ابوالبشر است و وصفش صفی‏الله که در ضمن در سوره‏های بقره ٬ اعراف ٬ حجر ٬ طه ٬ ص ٬ بنی اسرائیل و کهف از او سخن به میان آمده که با روایت «سفر پیدایش» در عهد عتیق (تورات) اختلاف‏هایی دارد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

موسسه اسمیتسونین یکشنبه ۱۳۸۸/۰۵/۱۸ 11:2

منبع : ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

 
جیمز اسمیتسون (۱۷۶۵-۱۸۲۹)، بنیانگذار موسسه

موسسه اسمیتسونین (به انگلیسی: Smithsonian Institution) بزرگ‌ترین موزه علمی-فرهنگی-

خود می‌باشد.

از نظر حیطه کاری و نوع برنامه‌ها و فعالیت ها، این موسسه بی شباهت به سازمان میراث فرهنگی ایران نیست.

این موسسه که از منابع خصوصی و دولت فدرال آمریکا بودجه خود را دریافت می‌کند، متشکل از ۱۹ موزه و ۹ مرکز علمی-فرهنگی در چند ایالت آمریکا می‌باشد. ۱۵۶ موزه در آمریکا وابسته به این موسسه می‌باشند.

مرکز این موسسه در شهر واشنگتن دی سی قرار دارد، و نزدیک به ۲٫۲ میلیارد دلار هدایای نقدی دریافت نموده است

در سال ۲۰۰۶ نزدیک به ۲۳ میلیون نفر از موزه‌های این موسسه بازدید نمودند

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

قبل از خلقت آدم یکشنبه ۱۳۸۸/۰۵/۱۸ 10:41
<<تمام ملائکه به آدم سجده کردند جز ابلیس که امام رضا (ع) گفته است که نام اصلی وی حارث و نامی که با آن شهرت داشته عَزازیل(در لهجه گیلکی رامسری عازِزیل تلفظ می شود) بود و به دلیل تکبر، حسادت از سجده امتناع ورزید. >>

آنچه که در احادیث و دست نوشته‌های اسلامی موجود است، قبل از خلقت آدم ابوالبشر، ساکنان زمین را موجوداتی به نام‌ نسناس و جنیان تشکیل می‌دادند. با توجه به روایات‌ها آن‌ها هفت هزار سال در زمین زندگی می‌کردند و پس از آنکه فسق و فجور در آن‌ها زیاد شد، خدواند پرده حجاب را از دنیا برداشت و به ملائکه فرمود: « که‌ای فرشتگان و ای ساکنان آسمان، نظر کنید بر زمین و اهل آنرا از جن و نسناس ببینید.» و زمانی که ملائکه به رفتارها و روش زندگی آن‌ها نگاه کردند بسیار متأسف و غضبناک شدند. [۱]

فرشتگان به خداوند عرض کردند: پروردگارا توئی خالق عزیز قادر عظیم و الشان و اینها مخلوقات ضعیف و ذلیل پست تو هستند. که متنعم به نعمت‌های تو و در قبضهٔ قدرت تواند و بدینگونه معصیت تو کرده و فساد در زمین می‌نمایند و تو به آن‌ها غضب نمی‌کنی و از آن‌ها انتقام نمی‌کشی و حال آنکه تو خداوند بینا و شنوا هستی، خدایا این معنی بر ما بسیار گران و در نظر ما بزرگ است.[۲]


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

وقتی نوبت نيما می رسد برای اولين بار شعر آی آدمها يش را می خواند:
آی آدمها كه در ساحل نشسته شاد و خندانيد
يك نفر در آب دارد مى سپارد جان
يك نفر دارد كه دست و پاى دايم ميزند


دكتر پرويز ناتل خانلرى فرزند ميرزا ابوالحسن خان در اسفند ماه سال 1292 خورشيدی در شهرستان نور مازندران به دنيا امد. دوره متوسطه را در تهران (دارالفنون) به پايان برد و تحصيلات عاليه را در دانشسراى عالى و دانشكده ادبيات دانشگاه تهران به تحصيل پرداخت و موفق به اخذ مدرك ليسانس شد. سپس به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و به تدريس ادبيات فارسى در دبيرستان هاى رشت و تهران پرداخت. در طى اين دوران، دكتراى خود را در رشته زبان و ادبيات فارسى گرفت. رساله دكتراى وى « تحقيق انتقادى در عروض فارسى » نام داشت. دكتر خانلرى مدتى در دايره آموزش وزارت فرهنگ و رياست انتشارات دانشگاه را بر عهده داشت و همچنين به عنوان دانشيار زبان فارسى در دانشگاه تدريس كرد. وى در سال دوم دانشكده با گروه موسوم به « ربعه » که شامل صادق هدايت، مجتبى مينوي، بزرگ علوى و مسعود فرزاد بود آشنا شد و با با نيما يوشيج مراوده داشته و به توصيه نيما کلمه ناتل را به نام خانوادگی خود افزود. وی از فعالين جنبش صلح در دوره جنگ جهانی اول و پس از آن بود. سال 1322 خورشيدی شروع به نشر مجله سخن كرد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

منبع:وب سایت شمالیها

ماکان ساحلی

در جلدهای اول تا سوم (شاهنامه 9 جلدی) از شمال ايران بويژه از مازندران بيش از هر جای ديگر ايران صحبت می شود. بد نديدم برای آشنايی ديگران، حداقل کسانی که شاهنامه را نخوانده اند به چند مورد از آنها اشاره کنم

بسياری از اسطوره ها ، افسانه ها و رويدادهای تاريخی ايران به نحوی با مازندران مرتبط می شوند. نمی خواهم با برشمردن رويدادهای تاريخی نوشته را طولانی کنم. در اين مورد به اندازه کافی مقاله و نوشته در

آرشيو سايت شماليها موجود است که علاقه مندان می توانند به آنها مراجعه کنند. بلکه تنها به برخی اسطوره ها ی ايرانی که شايد درخود بخشهايی از واقعيات تاريخی را نهفته دارند و با مازندران مرتبط می باشند اشاره می کنم


از حدود پنج هزار سال پيش ، هرجا که سومريها در سنگ نوشته هايشان و بعدا آشوريان، يونانيان، هخامنشيان به مردم ساکن ساحل دريای مازندران مثل آماردها، کادوسيها، کاسپين ها، ديلمييان و تپورها اشاراتی کرده اند از آنان به عنوان متحد يا متخاصم نام می برند و نه خراج ده و يا مطيع ملل ديگر. خطه ی شمال بارها مورد تجاوز و لشگرکشی قرار می گيرد، اما رشادت، رزمندگي، استقلال طلبی و ميهن دوستی شان هميشه داغ حسرت اشغال سرزمينشان را بر دل متجاوزان گذاشته است:
از آدم تا به اکنون شاه بی مر / کجا بودند شاه هفت کشور
نه آن کشور به پيروزی گشادند / نه باژ خود به آن کشور نهادند


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

گلچين گيلانی شاعری نام آشنا یکشنبه ۱۳۸۸/۰۵/۱۸ 7:48

منبع:

وب سایت شمالیها (http://www.shomaliha.com )

رضا اشکوری

باز باران،
با ترانه،
با گهر های فراوان
می خورد بر بام خانه.

یادم آید ........
هميشه لازم نيست تا هزاران بيت بسرايی و يا ديوانی از اشعار داشته باشی تا شاعرت بخوانند. گاهي تنها سروده ات چنان بر دل و جان آدمها می نشيند که همان يک شعر کافی است تا ابد شاعرت بدانند. برای من و شايد ميليونها ايرانی ديگر که شاعر نيستيم اما شعر را دوست داريم وقتی « زمستان» يا « آرش کمانگير» را می خوانيم ميل ستودن و ارج نهادن به اين همه مهارت در آرايش کلمات در ما بوجود می آيد و از زيبايی آنها حتی اگر بيانگر درد و اندوهی باشند لذت می بريم . گرچه برخی از ماها حتی ممکن است نام سرايندگان آنها را بخاطر نياوريم و ندانيم که اين اشعار زيبا و بجا ماندنی سروده ی اخوان ثالث و سياوش کسرايی هستند. « باران » گلچين گيلانی نيز از همين دست اشعاری است که با همان بار اول خواندنش بر دل ها نشست و جاودانه شد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

امضائ فرمان مشروطیت پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۵/۱۵ 9:20
منبع:http://www.iranmania.com/includes/iranhistory_f.asp
 


مظفرالدين شاه قاجار

امضا فرمان مشروطيت توسط مظفرالدين شاه قاجار

در چنين روزی در سال 1285 خورشيدی ، مظفرالدين شاه قاجار سرانجام فرمان مشروطيت را امضاء كرد.

بعدا قانون اساسي تدوين و نخستين جلسه مجلس شورا در كاخ گلستان با حضور مظفرالدين شاه تشكيل شد و بر سردر ورودي عمارت مجلس در ميدان تاريخي بهارستان تابلوي « عدل مظفر » قرار گرفت .

مظفرالدين شاه كه به بيماري سل دچار بود در همين سال درگذشت. بايد توجه داشت که مشروطيت ايران از رقابت هاي استعماري قدرتهاي اروپايي بر کنار نبود.

اين نخستين بار نبود که ايران داراي پارلمان مي شد؛ در دوران اشكانيان ، حكومت ايران مشروطه بود و براي تصويب قوانين و انتصابات مهم حتي تعيين شاه دو مجلس وجود داشت که مجلس عالي تر را مٍهستان ( سنا ) مي خواندند.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

نوروز گالشی یکشنبه ۱۳۸۸/۰۵/۱۱ 10:1

گاهشماری رايج، ميان مردم ديلمان-گيلان از بُن و ريشه وابسته به گاه شماری باستانی ايرانی (يزدگردی قديم) بوده است و سال‌شماری يزدگردی قديم، بنابر روايات ايرانی و هم‌چنين براساس محاسبات نجومی، کهن‌ترين سال‌شمار ايرانی محسوب می‌شود. گاهشماری باستانی ديلمی، از دوران کهن تا زمان انتخاب يک روز کبيسه با نام  ويشک (vishak) و نگه داشتن آن، گاه‌شمار مورد استفاده مردم و حاکمان اين منطقه بوده و سالی «گَردان» محسوب می‌شد.

يعنی آغاز سال آن که در ابتدای اعتدال بهاری قرار داشت، در هر 1315068/4 سال، يک روز از مبداء (اعتدال بهاری) فاصله می‌گرفت. اين چرخش تا 929 سال ادامه داشت و سرِ سال، 225 روز از مبداء فاصله گرفت و به نيمه تابستان و زمان خرمن و برداشت فرآورده‌های کشاورزی و دامی رسيد. اين هنگام مناسب‌ترين زمان برای پرداخت ماليات و خراج به حاکمان بود. از اين روی با انتخاب يک روز کبيسه به نگاه‌داشت سال مبادرت ورزيدند و انجام اين کار، نخستين تجربه و اقدام در انتخاب سال و مبداء خراجی در گاهشماری‌های ايرانی است.

 با توجه به آن‌چه که گفته شد، مردم ديلمان، وقتی که سر ِ سال (آغاز سال) باستانی به نيمه‌های تابستان رسيده بود، با انتخاب يک روز کبيسه در هر چهار سال با نام «ويشَک» سال را در همان جا که بود نگاه داشتند.

 سرود گروهی که گرد آتش نوروزی می‌خوانند:

"گوروم، گوروم، گوروم بل     نؤروز ما و نؤروزبل     هر سال ببی سال   سونو ببی خانه‌واشو"

ترانه ای که مطالعه نمودید برگرفته از وبلاگ سال تی تی ((http://www.saltiti.com است.

گالشی نوروز

نوروز، روزی از نو بَرِسَه                                       هرکی خاتِبا تا اَلَن دِ  وَرِسَه

نوروز، روز تازه و نویی دوباره رسید- هرکسی که خواب بود اکنون بیدار شده است

یک سال بِنیشتِم تا بهار بِمَه                                             هَندِه می دلِ دِلدار بِمَه

یک سال انتظار کشیدم تا بهار آمد-  بازهم دلدار من آمد

چَرِه لا خوندِ دوستی ما اَندی وِلِ                                           تونیم پینیک بَزینیم اَمِه دِلِ

چرا ریسمان دوستی ما اینقدر شَل و سُست است-ما می توانیم دل های خود را به هم پیوند بزنیم

شاید بُشام تا سَرِ بُلَندی                                                       مُو ایران خَنِم با سر بِلَندی

شاید تا سر کوه بلندی رفتم - من ایران را با سربلندی و افتخار می خواهم

نوروز بَل تَش، می دلِ مانِه                          شُعله زَنه اینِه رَسم ِ زُِمانِه

آتش جشن نوروزی مثل دل من است-که زبانه می کشد این رسم روزگار است

گُرُوم، گُرُوم ، گُروم ، گُرُم                                         خُلکایَه داکان زیرِ  بُرُم

گُرُوم، گُرُوم ، گُروم ، گُرُم- ذغال بر افروخته را زیر چوب با شاخ و برگ فراوان بگذار

سرودی که هنگام آتش بر افروختن در سال نو (نوروزبَل ) می توان زمزمه نمود.

"گُرُم، گُرُ م ، گُرُم بَل  نوروزماه و نوروزِبَل   هرسال باباشَه سال نو   بیَه نور، اَمِه روزیَم نو"

توجه:

امسال نیز مراسم نوروز ماه گالشی استان گیلان در تاریخ ۱۶/۰۵/ ۱۳۸۸در محل دیلمان (منبع: سایت موسیقی گیل و گالش) و در استان مازندران در محل جنت رودبار شهرستان رامسر در اواخر مردادماه ۱۳۸۸ برگزار خواهد شد.

عکسهای جالب از نوروزبل امسال (۱۳۸۸ه.ش و ۱۵۸۳ دیلمی )در دیلمان از توابع سیاهکل 

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

ببرمازندران

به یاری خداوند کار احیاء ببر مازندران شروع شده است:

احیاء ببر مازندران

 

توجه:

مسئولین محترم سازمان حفاظت از محیط زیست و اصلاح دام کشور عزیزمان ایران از طریق روشهای بیوتکنولوژی (انتقال جنین-شناسایی ژنها و همچنین کلون کردن حیوانات اهلی و وحشی) توانایی احیاء جانوران منقرض شده و یا در حال انقراض را دارند.اما اولویت بندی کارها بر طبق وضعیت اعتباری-شرایط منطقه ای محل مورد نظر و به شکلی بسیار نا عادلانه به سلیقه افراد مسئول بستگی دارد.

کارهای بسیار جالب و زیادی جهت حفظ و تکثیر انواع گونه های آهو-بز-قوچ-جبیر-هوبره-مرغ جیرفتی و غیره انجام شده است که مساعدت کلیه ارگانها و نهادهای ذیربط را می طلبد ولی کافی نیست و ما همچنان شاهد انقراض نسل فوک های دریای خزر-خروس جنگلی(تورنگ) - بعضی از گیاهان نظیر سیب ترش جنگلی(ترش هِسی) و غیره هستیم.

کشتن این جانور(سگ آبی) در دوره ساسانی 800 تازیانه پادافره(مجازات) داشته است. هر که سگ آبی را می کشت یا می بایست اعدام می شد و یا به حبس های طولانی مدت جریمه می گردید. 

 

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

کشور گمشده در شمال ایران سه شنبه ۱۳۸۸/۰۴/۳۰ 7:51

توجه:

کلیه مطالب این نوشتار فقط جهت اطلاع بوده و به منزله تأیید آن از طرف مدیر وبلاگ رامسر شهر دریا و جنگل نیست.

برگهای تاریخ این مرزو بوم نیز همانند بقیه اوراق، بسیاری در قالب ابهام باقیمانده اند. با کما ل تأسف، تعدادی از جوانان با ذوق و تحصیلکرده با کمک علم و دانش و سلیقه خود تفسیر به رأی می نمایند. شاید بتوان مطالبی را از دل گورستان ها، ابنیه تاریخی و هزاران هزار سند باقیمانده از گذشتگان را کاوش نمود ولی نمی توان به  همه حقایق تلخ و شیرین گذشته پربار کشور تاریخی ایران دست یافت چون از پشت ابرهای سیاه غبارگرفته آسمان گذشته این سرزمین و اوراق تاریخی مُندرس و مبهم آن  و یا از دل تاریخ کهن این مرز و بوم به راحتی و بدون کمک گرفتن از اساتید محترم و مجرّب (که الحق و الانصاف تعداد آنها نیز کم نیست)  نمی توان به درستی آن هم فقط در باره گوشه هایی از آن، قضاوت نمود.

تاریخ یک کشور همچون طفلی خردسال دوران نوزادی، کودکی، نوجوانی، جوانی، بلوغ و پیری را در هر مقطع زمانی خود پشت سر می گذارد. تاریخ کشور ایران نیز بر طبق مناسبات سیاسی، اجتماعی ، اقتصادی و غیره پربارتر شده و سیر تکاملی خود را از گذشته و حال و در آینده طی می نماید.(نگارنده).

منبع: 

                                                                                http://www.parsenews.com/?subaction=showfull&id=1247316962&archive=&start_from=&ucat=1

کشور گمشده ای در داخل قلمرو سرزمینی ایران وجود داشت که همیشه تا دوره شاه عباس صفوی مستقل بوده است و حاکمانش فرمانبردار هیچ حکومتی از ایران نبودند. اما با وجود این به نوعی آئینه ای از یک ایران کوچک، کهن و راستین بودند و بخشی از پارت به شمار می آمد. این کشور از هیرکانی باستانی (گرگان یا استرآباد) و مازندران تا گیل و دیلم و تالش و تالقان و الموت و حتی روستاهای شمالی تهران و آبعلی و فیروزکوه را در بر می گرفته است.

روشن کردن گوشه ای از تاریخ و سرگذشت مردمی که در حال حاضر گیلانی و مازندرانی نام دارند به منزله روشنایی افکندن به تاریخ این کشور و شاید مشرق قدیم است که البته آنقدرها سهل و آسان نیست. از جمله حادثات شکننده و نابود کننده ، مقابله با ناجوانمردیهای  فاتحانی بود که در جنگها نه تنها به تملک اراضی و غارت ثروت و کوچاندن مردان و زنان کارآمد ما به کشورهای خود، قانع نبوده اند بلکه کوشش داشتند کلیه سرمایه های مادی و معنوی مردم این سرزمین را محو و نابود کنند.این غارتگران کتابهای ما را ربودند، دفتر ایام پادشاهان را سوختند،دانشمندان ما را کشتند، سنگ نبشته های ما را تا آنجا که مقدور بود شکستند، زبان ما را بستند و رشته آداب و سنن را گسستند.(منبع:سرتیپ پور،جهانگیر.2536 ش.نشانیهایی از گذشته دور گیلان و مازندران.شماره ثبت کتابخانه ملی 387.)

 

 احتمال دارد نام این کشور تنهجان و از ولایت گرجیان باشد که بین منطقه آمل و رویان و دیلمستان (که محل استقرار کادوسی ها بود) واقع شده و مردم آن تا مدتهای زیادی حکومت مستقلی داشته اند.(نگارنده وبلاگ).

 جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به ادامه مطلب و یا آدرس ذیل مراجعه فرمایید:

نشانیهای دور از گذشته گیلان و مازندران


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

جهت دریافت گالش شمار گیلکی سال ۱۵۸۳ می توانید

با فرمت  Word   اینجا را کلیک نمایید.

با فرمت  Pdf   اینجا را کلیک نمایید.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

جانوران افسانه ای در یونان باستان سه شنبه ۱۳۸۸/۰۴/۱۶ 11:55

Chimaera

از کلمه شیر معانی زیادی در ذهن تداعی می گردد. شاهان برای نشان دادن قدرت خود از نصب مجسمه شیر در مبادی ورودی شهر و کاخهای خود بهره های زیادی برده اند. در شهرستان اهواز میدان چها ر شیر وجود دارد که از مبادی خروجی شهر می باشد. همچنین در جلوی هتل قدیم و در ابتدای پله های ورودی آن مجسمه دو شیر سنگی خودنمایی می کند.

ناگفته نماند محوطه پشت هتل های رامسر در کنار آب گرم های معدنی در دوران قدیم به محوطه شیر خُسان(محل خوابیدن شیرها) نیز معروف بوده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله موجودات افسانه ای در همین وبلاگ مراجعه فرمایید.

موجودات افسانه ای در تاریخ کهن ایران


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |


منبع:وب سایت کانون دوستی رامسر

سومين همايش بين‌المللي روابط بين فرهنگي عصر مفرغ آسياي ميانه با حضور پژوهشگران داخلي و خارجي در هتل آزادي رامسر افتتاح شد.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مازندران و دبير كميته اجرايي اين همايش در مراسم آغاز به كار اين همايش بيان داشت:
از مهم‌ترين تحولات اقتصادي، سياسي، اجتماعي و اداري در اواخر هزاره چهارم و اوايل هزاره سوم قبل از ميلاد پديده شگرف شهرنشيني اوليه و پيدايش شهرهاي اوليه با معماري وسيع و متنوع بوده است.
رحمت‌الله عباس‌نژاد افزود: در اين ارتباط نيز صاحبان حرف و فنون نيز امكان ظهور و بروز پيدا كردند و از آنجايي ‌كه در اين دوران با به كارگيري آلياژ مفرغ انقلابي در فناوري فلز كاري به وجود آمد، اين عصر به نام عصر مفرغ نامگذاري شد.
وي خاطرنشان كرد: فلات ايران، سرزمين آسيای ميانه و حوزه درياي خزر نقش بارزي در اين باره داشتند و به منظور تبيين اين سهم سازنده در فرهنگ و دوره شهرنشيني دستاوردهاي پژوهشگران و محققان و باستان‌شناسان در دو همايش قبلي يكي در 2006 آمريكا و ديگري در 2007 ايتاليا و برگزاري سومين دوره آن در كشورمان در استان مازندران و شهرستان رامسر برگزار شده است.
عباس نژاد اظهار داشت: اين همايش با حضور 20 مهمان از كشورهاي آمريكا، ايتاليا، روسيه، فرانسه، تاجيكستان و با حضور مسئولان كشوري و استاني از امروز تا 28 خرداد ماه در رامسر برگزار مي‌شود.
وي تصريح كرد: 29 خرداد نيز محققان و پژوهشگران براي بازديد از گوهر تپه بهشهر با توجه به كاوش‌هاي صورت گرفته در خصوص مفرغ در آن به اين شهر مي‌روند و آنجا را مورد ارزيابي قرار مي‌دهند.
در اين همايش استاندار مازندران، رئيس پژوهشگاه سازمان، رئيس پژوهشكده باستان‌شناسي پژوهشگاه سازمان و جمع كثيري از محققان داخلي و خارجي حضور دارند.
لازم به ذکر است طبق لغت نامه دهخدا تعریف عصر مفرغ به شرح زیر است :
عصرمفرغ ؛ دومین قسمت از عصر فلزات است که پس از دوره ٔ مس در تقسیم بندی زمین شناسی قرار می گیرد. این تقسیم بندی بدان جهت است که مصنوعات فلزی این دوره از زندگی بشر بیشتر ترکیبی از مس و قلع است بطوری که کاوشهای دیرین شناسی نشان داده ساکنان نجد ایران از پنج هزار سال پیش از میلاد نیز آلیاژ مفرغ را می شناخته اند و از آن برای ساختن مصنوعات فلزی خود استفاده می کرده اند و مصنوعات مفرغی نیز که در سایر نقاط دنیا ضمن حفاریها به دست آمده قدیمتر از این تاریخ نیست.

 .http://loghatnaameh.com

برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می توانید به آدرس های زیر مراجعه کنید :


http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%81%D8%B1%D8%BA

http://www.farhangsara.com/fhistory.htm

 

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

نقش های برجسته ساسانی سه شنبه ۱۳۸۸/۰۴/۱۶ 10:45
 
Naghshe Rajab
نقش برجسته دیهیم بخشی به اردشیر بابکان و نقش برسجته کرتیر
نقش برجسته یا حجاری روی صخره در ایران از قدمتی بسیار برخوردار است و شاید بتوان گفت نقوش برجسته در دوران باستان حکم رسانه های تبلیغاتی و بیل برد های امروزی را داشتند با این تفاوت که معمولا جهت بزرگداشت واقعه ای مهم یا نمایش صحنه ای سمبولیک مورد استفاده قرار می گرفتند و معمولا درکنار جاده، معبر، شهر مورد علاقه شاه، چشمه یا رودخانه برپا می گشتند.

از ایلامیان و مادها تعداد انگشت شماری نقش برجسته باقی مانده که در مناطق غربی و جنوب غربی کشور پراکنده اند. دوران شاهنشاهی هخامنشیان شکوفایی نقش برجسته های باستانی به شمار می آید. نمونه های بسیاری از نقوش برجسته هخامنشی در استانهای فارس، خوزستان و کرمانشاه برجای مانده است که ازمیان آنها می توان به آثار باقی مانده در تخت جمشید، نقش رستم و بیستون اشاره کرد.

به نظر می رسد شاهان اشکانی علاقه چندانی به ایجاد نقش برجسته نداشتند و تنها نقش برجسته هایی از شاهان محلی در جنوب غربی ایران (اکثرا در خوزستان) برجای مانده است. با انقراض سلسله اشکانی و روی کار آمدن شاهنشاهی ساسانیان، ایجاد نقش برجسته بار دیگر رونق گرفت. رویکرد شاهان ساسانی به نقش برجسته بیشتر به منظور بزرگداشت وقایع مهم دوران حکومت خود بوده از جمله تاجگذاری ( دیهیم بخشی) و پیروزی در جنگ. اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانی، پنج نقش برجسته برای یادبود پیروزی خود براردوان پنجم (آخرین شاه اشکانی) و دریافت دیهیم شاهی از اهورامزدا درمحل هایی از جمله نقش رجب، نقش رستم و فیروزآباد ایجاد کرد.

شاپور اول، جانشین اردشیر بابکان، و کرتیر، موبد قدرتمند اوایل ساسانیان، نیز نقوش برجسته ای در این مکان ایجاد کردند که در این جا به بررسی نقش رجب می پردازیم.

Naghshe Rajab
نقش برجسته دیهیم بخشی به شاپور اول

ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |