رامسر یکشنبه 1390/03/01 3:41

توجه:

"هرگونه برداشت از مطالب این وبلاگ منوط به اجازه نگارنده بوده و فقط با ذکر نام منبع اصلی امکان پذیر است"

 

"جهانگردی را با ایران گردی و

ایران گردی را از رامسر گردی آغاز نماییم"

 http://www.4shared.com/photo/zIntlRmQba/MIX__1_.html

رامسر، در عالم هستی نشانی نکو داری             
مردمی مهربان، کوه و دریایی نکو داری
شالیزارهای سبزت همیشه پرباران باد           
  آیتی از نشانه های کردگار سپهر، نکو داری
عکس: محمد ولی تکاسی
http://dc232.4shared.com/img/Cmj9sXXiba/s7/148c9fed450/Picture_610.jpg?async&rand=0.5937570819763042
توجه:

دِموی " رامسر نگین فیروزه ای دریای خزر" و

کتاب" زمزمه های گیل مازی"

از طریق ای میل نگارنده و یا کامنت در وبلاگ  نیز قابل انجام است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

هتل بزرگ رامسر(****) سه شنبه 1393/09/18 9:1

هتل قدیم رامسر سه شنبه 1393/09/18 8:48

عکس و مکث سه شنبه 1393/09/11 13:17

http://dc442.4shared.com/img/kJCSRtmTba/s7/14a0a625c50/iran-ghadim-ramsar-hotel?async&rand=0.8789108212576987

 

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

همکاری دوشنبه 1393/09/03 13:5

لات محله دوشنبه 1393/09/03 8:44

 http://sh-ramsar.ir/_DouranPortal/images/tir%202.JPG

در کرانه ی غربی رود خانه معروف صفا رود ، محله ای زیبا به نام لات محله(1) قرار دارد . این محله به دلیل مجاورت در بستر رودخانه به این نام معروف گردید. جاده ی رامسر به ییلاق جواهرده از این محله عبور می کند . طائفه های مقدم ، درجانی و حلاجیان از اهالی این محله اند . این منطقه دارای قبرستان قدیمی به نام اشکونکوه(2) و محله تاریخی مربوط به دوران ساسانی (و قبل از آن اقوام سکایی و ملوک الطوایفی اشکانیان) به نام "پُردسَر"  و باغات مرکبات و چای می باشد. مسجد لات محله میعادگاه عاشقان و محل تشکیل حلقه صالحین با عضویت جوانان  رامسر ی است که در ایام عزاداری ها بسیار پرشور و هیجان هستند. نام قبلی خیابان آن به نام "نی دشت" معروف بود. از وجه تسمیه آن اطلاع زیادی در دست نیست. با همت افرادی نظیر میثم نوائیان ، خانواده های ذبیحی و درجانی آیین سنتی  تیرماه سیزده(یادمان آرش کمانگیر و نبرد الهه تیشتر(نماد آب و باران) با اَپوشِه (دیو خشکسالی)) از سالهای دور تاکنون ترویج شده و  در شهرستان رامسر در هرسال برگزار می گردد. با پیشروی منازل مسکونی به سمت ساحل و طغیان رود صفارود(سو آو رود) ما در هر سال شاهد خسارات سیل به منازل مسکونی و باغات اطراف این رودخانه (که به نام سفیه رود نیز معروف شده) هستیم.

 

نقشه  لات محله

(http://wikimapia.org/#lang=fa&lat=36.731455&lon=50.330429&z=13&m=b)

 

حلقه صالحین(http://ainaamar.blogfa.com/)

 

1- لات:آبهای خروشان صفارود در نزدیکی شهر دشتی پر از سنگلاخ را بوجود آورده است که در اصطلاح محلی به آن "لات" گفته می شود.لات در زبان محلی به ساحل کنار رودخانه نیز گفته می شود .

2- اشکونکوه

محل قبرستان قدیمی است. وجه تسمیه آن را از گیاهی به نام "اشکنه" گرفته اند ولی در برخی منابع آن را به دوره اشکانیان نسبت می دهند. امامزاده آقاسید محمد و مسجد محمدی(ص) نیز در محوطه اشکونکوه هر روزه آماده پذیرایی از مسافران و افراد محلی است.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

میراث دیگران سه شنبه 1393/08/20 13:39

گلدانهای فراوان شکسته شده دوران پهلوی نرده های شکسته و رها شده خیابان های رامسر  

 عکس های بیشتر در منبع:http://www.safarnevis.com/?p=5110 

میراث، کلمه ای به طول تاریخ است که متاسفانه در طول سالیان اخیر به دیده اغماض نگریسته می شود . حفظ و احیای میراث با هزینه های کم می تواند جهت بالندگی فرهنگ و تمدن گذشته این مرز و بوم در مقابل سیل هجمه فرهنگی بیگانگان که هزینه های گزافی برای آنها می شود راهگشا باشد.  ما هنوز هم شاهد گلدانهای شکسته، دیوارهای رو به زوال تعدادی از بناهای تاریخی نظیر اداره فلاحت سابق در شهرستان رامسر، ساختمانهای ویلا4 پشت هتل های رامسر و غیره هستیم که فقط اندکی توجه مسئولین این اماکن  نظیر احداث پارکینگ اختصاصی برای موزه تماشاگه خزر جهت رفاه حال گردشگران را نیاز دارد.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

اولین کتابخانه رامسر با چند هزار جلد کتاب و چند قرآن خطی در زیرزمین ساختمان شهرداری فعلی در سال 1349 هجری شمسی افتتاح گردید. متأسفانه به دلیل بروز سیل و آب گرفتگی زیرزمین در سال 1380 هجری شمسی به تعدادی از کتاب ها آسیب رسید و بقیه کتاب ها به ساختمان کتابخانه فرید منتقل گردید. رامسر دارای چهار کتابخانه مجهّز با امکانات مُکفی و مخزن کتاب تحت یک مدیریت واحد اداری، سیستم امانت اینترنتی با بیش از چند هزار جلد کتاب جهت مطالعه دانش ­آموزان و دانش پژوهان و سایر علاقمندان آماده ارائه خدمات است.

 

http://www.tarh-mandegar.com/pictures/gallery/2147100238-218201434714-62.jpg

 

كتابخانه­ های عمومی شهرستان رامسر تحت نظر مدیریت واحد  شامل موارد ذیل هستند:

1-    فرید رامسر[1]

این کتابخانه در سال 1354هجری شمسی توسط زنده یادعبدالوهّاب فرید تنکابنی در زمینی به مساحت ۵۰۴متر مربع با زیر بنای ۲۴۵متر مربع و ۵۷۵ جلد کتاب چاپی افتتاح گردید. در سال ۱۳۸۱ شمسی زیربنای این کتابخانه به ۳۷۵متر مربع توسعه پیدا کرد. تعداد کتاب های این کتابخانه در حال حاضر15454نسخه با 1700 نفر عضو می­باشد. سرویس دهی در این کتابخانه به صورت رایانه ­ای و از طریق جستجوی کتاب با رایانه می­باشد. کافی­ نت این کتابخانه در تاریخ 26/5/1388باخط اینترنت پر سرعت و wirelees برای استفاده ­ی اعضای کتابخانه به صورترایگان راه ­اندازی شد.

2-آقابسمل سادات شهر[2]

این کتابخانه توسط هیئت امنای مسجد و یک خیّر مهندس رامسری در محوطه مقبره آقابسمل سادات شهر شروع به کار نموده است.

3-احمری نژاد كتالم[3] 

این کتابخانه در زمین اهدایی خیّر رامسری در دهه فجر 1376 هجری شمسی در کتالم افتتاح گردید.       

شکل 57- خیّر رامسری اهدای زمین کتابخانه (آقای احمری نژاد اهل کتالم)

mage 

1-    احمدنژاد رامسر[4]

کتابخانه احمدنژاد رامسر  در تاریخ 16 بهمن 1387 در ابریشم محله رامسر در زمین اهدایی ایشان افتتاح شد.

فرهنگ سرا

لازم به ذکر است مقدمّات احداث یک فرهنگسرای­ مجهّز  در ضلع شمالی هتل بزرگ در محوطه باغات رامسر در دست بررسی مجدّد و تهیه است.

 [1]-آدرس: خیابان شهید مفتح - كوچه كشاورزی       011-55224654

[2] -آدرس: رامسر- سادات شهر- خیابان دستغیب (خیابان  آب گرم )   011-55210919 besmellib@gmail.com

[3] -آدرس: رامسر - کتالم - بلوار ۲۲ بهمن - کتابخانه عمومی احمری نژاد. تلفن: ۵۵۲۴۵۵۸۰-  ۰۱۱ نمابر: ۵۵۲۴۹۵۱۵ - ۰۱۱ 

katalomlib@yahoo.com  یا  Katalomlibrary@gmail.com

[4]-آدرس: خیابان شهید مطهری جنب آزمایشگاه سینا  تلفن : 5224157-0192 

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

http://dc232.4shared.com/img/S-TyKQyDce/s7/148c9fdab70/Picture_579.jpg?async&rand=0.9435077862846774

آقا جان قلی بیگ

آقاجان قلی بیگ سر دسته یاغی ها را در کوه ایلمیلی با تیغ ریش تراشی کشت و سپس به دست آنها شهید گردید. مقبره آقاجان قلی بیگ در مسیر تنگدره رامسر (خ شهید بهشتی) قرار دارد که قبرستان عمومی است.

نماد و نشانه کبوتر چوبی در زمان گذشته بر سر درب ورودی این مقبره خودنمایی می کرد که در حال حاضر  اثری از آن نیست.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

http://dc232.4shared.com/img/hKl8hIbwce/s7/148c9fc1530/Picture_607.jpg?async&rand=0.7582308350969422

 

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

معماری سنتی شرق گیلان چهارشنبه 1393/07/09 8:56

نارنج بن رامسر دوشنبه 1393/07/07 9:12
نارنج بن(1) يکي از محله هاي قديمي رامسر بوده و به دليل کشت زياد نارنج در باغات آن به اين نام معروف شد. حد شمالي آن توساسان حد غربي آن لاکش حد جنوبي آن لپاسر و حد شرقي آن غريب محله(کوچه آشنا) است، طائفه ي معافي از اين محله اند. مدرسه راهنمایی فرید(نام جدید دارد) در این محله واقع است، که جزئی از موقوفات زنده یاد مرحوم عبدالوهاب فرید می باشد. در زمان گذشته نارنج بُن به همراه آخوند محله(2) یکی از مراکز حوزه علمیه و آموزش طلاب علوم دینی بوده است. مسجد نارنج بن رامسر: این مسجد امروزه به مسجد صاحب الزمان(عج) شهرت دارد.قدمت نخستین بنای آن حدودأ به صد و پنجاه سال قبل با ایوانی نسبتأ وسیع می رسد. بنیانگذار آن مرحوم حاج رجبعلی نارنج بُنی(جدّ خاندان پوررجب) بود. قبلأ تکیه ای با ایوانی بزرگ داشت و محل قبرستان اهالی بود. در چند دهه قبل با همّت مردم و خیّرین محلی از جمله حجت الاسلام حاج شیخ حبیب الله مَرزوقی شمیرانی، حاج حسین صالحی، عباس افقی و حاج قاسم معرّف در سال 1354 هجری شمسی ساختمانی زیبا جهت عبادت مسلمانان در این محل بنا نهاده شد و در سالهای بعد نیز تکمیل گردید. امروزه نارنج بُن به دلیل تخریب ابنیه قدیمی نظیر حمام عمومی (مرحوم یوسفی) و وجود ساختمان هایی با سبک معماری جدید، مراکز تجاری و چند بانک از شکل معماری سنّتی خود فاصله گرفته و مراحل توسعه شهری را به سرعت طی می نماید. پی نوشت: 1- نارنج بن در منطقه شیرگاه از توابع سوادکوه و مسکن قوم سرخکلاهی نیز وجود دارد و از جاذبه های گردشگری استان مازندران است. 1- آخوند محله يا محله ي بازار، مرکز تجارت رامسر که نام قديم آن کياکلا. شادسر بوده است.
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

در مسابقاتی که اتحادیه بین المللی جهانگردی برای به دست آوردن یک تعریف جامع از جهانگردی گذاشته بود، تعریف زیر از میان تعاریف به دست آمده برگزیده شد. بر طبق این تعریف، جهانگردی عبارت است از مجموعه تغییرات مکانی انسان ها و فعالیتی است که ازآن منتج می شوند. این تغییرات خود ناشی از به واقعیت پیوستن خواست هایی است که انسان را به جابه جایی وادار می کند و بالقوه در هر شخصی با شدت و ضعف متفاوت وجود دارند (رهنمایی،تقی؛25:1369).

رشد 48 درصدی حضور گردشگر در مازندران

http://www.econews.ir/fa/Files/NewsImages/2013/8184.jpg

سازمان جهانی جهانگردی تعریف ذیل را در مورد جهانگردی ارایه کرده است: «جهانگردی یا گردشگری، مجموعه کارهایی است که فرد در مسافرت و در مکانی خارج از محیط محصول خود انجام می دهد، این مسافرت بیش از یک سال طول نمی کشد و هدف ان تفریح، تجارت یا فعالیت های دیگر است (W.T.O, 1997). در تمام تعاریف بالا، اشتراکاتی از قبیل جداشدن فرد از محل زندگی دایمی خود، موقتی بودن سفر و فعالیت هایی مانند تفریح و سرگرمی و یا بازدید مشاهده می شود. بدون شک در اغلب کشورهای جهان یکی از پایه های اقتصاد آن کشور درآمد حاصل از حوزه صنعت توریسم است.

شهرستان رامسر با بهره مندی از تاریخ گهربار خود شامل ابنیه با معماری سنتی ، قلعه های تاریخی، طبیعتی زیبا شامل دریا،آبشارهای زیبا،رودخانه ها،غارها، کوه و جنگل های انبوه و روشهای سنتی زندگی به همراه سبک های جدید آن به طور همزمان در دو بخش گردشگری روستایی و شهری، همه ساله پذیرای شمار زیادی از مسافران داخلی و گردشگران از اقصی نقاط جهان می باشد.

در این میان به نظر می رسد هنوز بین بخش خصوصی و نهادهای دولتی عزم جدی و هماهنگی های لازم برای استفاده بهینه از امکانات موجود و انسجام در برنامه ریزی های متنوع حاصل از طرح های ملی گردشگری در کشور ، به کار گیری ظرفیت ها و اشتغال افراد برنامه مشخصی وجود ندارد. جلسات هم اندیشی و برنامه ریزی های گردشگری به صورت مقطعی و تبلیغاتی نمی تواند چاره ساز شود و عزم ملی را طلب می نماید تا درآمد کشور از اقتصاد مبتنی بر نفت رهایی یابد.

وجود مشکلات اساسی در بخش زیرساخت ها نظیر راه و ترابری، بهداشت و ایمنی، ارتباطات و وجود ناهنجاریهایی نظیر تخریب روزانه جنگل ها، آلودگی های  زیست محیطی نظیر زباله ها  می تواند سدی بزرگ جهت رشد و توسعه گردشگری محسوب شود.

 روند تخریب و زوال جنگل های رامسر که بازمانده جنگل های هیرکانی بعد از دوران یخبندان هستند هنوز ادامه دارد. سران شرکت‌کننده در اجلاس سرانه تغییرات آب و هوای سازمان ملل هفته گذشته متعهد شدند تا روند جنگل‌زدایی را تا سال ۲۰۲۰به نصف‌برسانند و در دهه ۲۰۳۰به این روند خاتمه دهند.

شعار روز جهانی گردشگری سال ۲۰۱۴

شعار روز جهانی گردشگری بر قدرت گردشگری در توانمندسازی مردم و ایجاد مهارت برای نیل به تغییرات در جوامع بومی خود تمرکز دارد.راهبرد سه گانه اتخاذ شده در حوزه گردشگری کشورمان ایران شامل جذب گردشگر خارجی- ساماندهی گردشگری داخلی و توسعه فناوری اطلاعات و گردشگری می باشد.

با توجه به وجود درصد بالایی از جمعیت تحصیلکرده و باسواد در شهرستان رامسر، شایسته است نسبت به افزایش دانش و سطح آموزش افراد دست اندرکار امر گردشگری و پذیرایی از مسافران جهت فرهنگ سازی عمومی در بخش گردشگری  اقدام جدی معمول گردد تا در زمینه تحقق شعار سال ۱۳۹۳ مبنی بر "اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی»   گامهای استواری در عمل  برداشته شود.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

روستای لپاسرک چهارشنبه 1393/07/02 14:33

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0d/%D8%A8%D9%87%D8%B4%D8%AA_%D8%B2%DB%8C%D8%A8%D8%A7%DB%8C_%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%B3%D8%B1.JPG/1024px-%D8%A8%D9%87%D8%B4%D8%AA_%D8%B2%DB%8C%D8%A8%D8%A7%DB%8C_%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%B3%D8%B1.JPG

عکس: علیرضا امرانی

روستای لپاسرک طبق آخرین تقسیمات اداری - سیاسی شهرستان رامسر در دهستان سخت سر به مرکزیت سخت سر از بخش مرکزی واقع شده است . از شمال و جنوب به اراضی منابع ملی ، از سمت شرق به روستای طالش محله و از طرف غرب به روستای سفید تمشک در پای کوه بزرگ ایلمیلی در  رامسر  محدود می شود .در اخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ روستا دارای ۲۴۲ نفر در قالب ۷۰ خانوار بوده که نرخ رشد ان در دهه ۸۵ -۱۳۷۵، ۲٫۷ درصد بوده است. با استناد بر امار خانه بهداشت در سال ۱۳۸۹، ۲۳۲ نفر جمعیت در روستا ساکن بودند.

روستای لپاسرک در موقعیت کوهپایه ای قرار گرفته است و شکل استقرار روستا به صورت پراکنده می باشد . اراضی کشاورزی ان به صورت اراضی باغی است و اراضی باغی ان نیز به صورت ابی می باشد . به لحاظ تیپ اراضی ؛ زمین‌های این روستا جزو واحد های اراضی درجه یک و دو کشاورزی میباشد . روستای مذبور از لحاظ موقعیت جغرافیایی در 36 درجه و 56 دقیقه عرض شمالی و 50 درجه و 37 دقیقه طول شرقی شده است .

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

عکس و مکث یکشنبه 1393/06/30 12:19

http://dc543.4shared.com/img/jdUXCMHBba/s7/14897653b38/Picture_545.jpg?async&rand=0.7006632680997101

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

http://www.iranele.ir/eghamat24/images/hotel/349/DSCF6022_3457.jpg

زیربنای این هتل حدود ۵۰۰۰ متر مربع می‌باشد که در ۳ طبقه ساخته شده‌است، هتل به لحاظ نوع معماری، زیبایی، موقعیت مکانی و تجهیزات یکی از مشهورترین هتل‌های خاورمیانه به شمار می‌رود.طبقه اول محل استراحت مهمانان، طبقه دوم رستوران و تالار پذیرایی و در طبقه سوم تالار اجتماعات و اتاق‌های هتل قرار دارد.

ورودی اصلی در جهت شمالی است و پلکان سراسری آن با مجسمه‌های دختران مشعل به دست، رستم و سهراب، شیرهای غران و گلدان‌های تزیینی آراسته شده‌است. در دو سوی نمای بالای هتل، دو نقش برجسته نبرد انسان با شیر و گاو به چشم می‌خورد. ورودی هر طبقه با ستون‌های تزیینی گچی و طاق‌های هلالی تزیین شده و نرده‌های پلکان داخلی از چوب‌های خراطی شده و طرح‌های گلدانی شکل است.

بیشتر سقف‌ها دارای گچ‌بری از نوع گیاهی و ورودی اتاق‌ها دارای تزیینات گچی از نوع شمسه‌ای و پر طاووس است. باغ مصفایی در جنوب هتل قرار دارد که به گونه‌ای زیبا باغچه‌بندی و گل‌آرایی شده و در فواصل مختلف جایگاه‌های ویژه برای استراحت و پذیرایی مهمانان اختصاص یافته‌ است که در زمره آثار فرهنگی ثبت شده و به باغ ایرانی(و یا باغ سی هکتاری) معروف است.

هتل قدیم رامسر که بیش تر به یک ویلای بزرگ اشرافی شبیه‌است تا یک هتل، دارای یک زیرزمین است که تبدیل به سفره خانه سنتی شده و در مجموع دارای ۲۵ اتاق و ۵ سوئیت است.

*نقش مجسمه های  فرشته با مشعلی در دست  نصب شده در بالای ساختمان آن با بی تدبیری برخی  کلا  ویران شده است.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

http://www.iranele.ir/eghamat24/images/hotel/349/DSCF6022_3457.jpg

http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/69517285.jpg

 زیربنای این هتل حدود ۵۰۰۰ متر مربع می‌باشد که در ۳ طبقه ساخته شده‌است، هتل به لحاظ نوع معماری، زیبایی، موقعیت مکانی و تجهیزات یکی از مشهورترین هتل‌های خاورمیانه به شمار می‌رود.طبقه اول محل استراحت مهمانان، طبقه دوم رستوران و تالار پذیرایی و در طبقه سوم تالار اجتماعات و اتاق‌های هتل قرار دارد.

ورودی اصلی در جهت شمالی است و پلکان سراسری آن با مجسمه‌های دختران مشعل به دست، رستم و سهراب، شیرهای غران و گلدان‌های تزیینی آراسته شده‌است. در دو سوی نمای بالای هتل، دو نقش برجسته نبرد انسان با شیر و گاو به چشم می‌خورد. ورودی هر طبقه با ستون‌های تزیینی گچی و طاق‌های هلالی تزیین شده و نرده‌های پلکان داخلی از چوب‌های خراطی شده و طرح‌های گلدانی شکل است.

بیشتر سقف‌ها دارای گچ‌بری از نوع گیاهی و ورودی اتاق‌ها دارای تزیینات گچی از نوع شمسه‌ای و پر طاووس است. باغ مصفایی در جنوب هتل قرار دارد که به گونه‌ای زیبا باغچه‌بندی و گل‌آرایی شده و در فواصل مختلف جایگاه‌های ویژه برای استراحت و پذیرایی مهمانان اختصاص یافته‌ است که در زمره آثار فرهنگی ثبت شده و به باغ ایرانی(و یا باغ سی هکتاری) معروف است.

هتل قدیم رامسر که بیش تر به یک ویلای بزرگ اشرافی شبیه‌است تا یک هتل، دارای یک زیرزمین است که تبدیل به سفره خانه سنتی شده و در مجموع دارای ۲۵ اتاق و ۵ سوئیت است.

http://msharifvaghefi.persiangig.com/image/044-15%25.jpg

 

*نقش مجسمه های  فرشته با مشعلی در دست  نصب شده در بالای ساختمان آن با بی تدبیری برخی  کلا  ویران شده است.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

دستگاه ساحل روف شنبه 1393/06/01 10:37

این دستگاه با جمع آوری زباله های خشک در ساحل شنی و  کناره های سواحل دریا، محیط های گردشگری و پلاژهای شخصی، محیطی تمیز و قابل استفاده را در اختیار می گذارد. این دستگاه در پروژه های پاکسازی سواحل، یکنواخت کردن زمین های شنی اطراف استخرهای شنا و پلاژها توسط شهرداری ها، پروژه های زیبا سازی اماکن تفریحی و شن زارها بسیار کارآمد   می باشد.

http://behinzima.com/wp-content/uploads/2014/05/5-150x150.jpg

دریافت فایل ویدئویی و تماس با مجری پروژه:

http://behinzima.com/?p=221

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

 

لوگوهای کنوانسیون رامسر

http://www.ramsar.org/pictures_2012/DynamicMapArea.jpg

 

دریافت فایل:

http://www.ramsar.org/cda/en/ramsar-about-history/main/ramsar/1-36-62_4000_0__

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

http://aryabaan-travel.com/files/a8a15287-0830-4632-b605-21d0f7e5c1d8.JPG

*سو آو رو=سووو رو­لات(صفا رود)

رودی که هر از گاهی طغیان کرده و خرابی زیادی به بار می­آورد. این رود  بسیار سرکش و وحشی است تا آنجا که به سفیه رود(رود دیوانه) نیز مشهور شده است. با توجه به کم عرض بودن جلگه رامسر و شیب تند، جریان سریع آب رودخانه صفارود بخشی از ساحل خود را به شکل سنگلاخ در آورده که در زبان محلی به آن "لات" می­گویند. احتمالا وجه تسمیه لات محله و میان لات در ساحل رودخانه صفارود را می­توان ناشی از این موضوع دانست(رحیمیان،ع.1391).  وجود معادن سنگ در مسیر رود و همراه شدن تنه و ریشه درختان کنده شده توسط سیل هر از گاهی در تغییر مسیر این رود تأثیر می­گذارد و موجب ایجاد خساراتی نیز می­شود.این رود در پایین دست چند شاخه شده است که شامل: رودخانه مُعاف جوی ، ذکی جوی ، نارنج بُن در شرق  و رودخانه­ های رضی­ جوی ، فتوک­ جوی و لاکش­ محله است که برای آبیاری مزارع مورد استفاده قرار می­گیرند. همزمان با احداث بنای هتل قدیم توسط مهندسین آلمانی دو پل بزرگ بتونی در مسیر این رودخانه و در محوطه بازار بزرگ آخوند محله(نام قدیمی کیاسر) احداث گردید که در نزد مردم به "آلمان پُل" معروف هستند. در سال  1383 شمسی  پایه ­های یکی از این پل­ها در مبدأ ورودی شهر (سه راه فلسطین) بر اثر بروز سیل تخریب شد و سپس بازسازی گردید. جهت حل مشکل ترافیک و رفت و آمد راحت تر اهالی، احداث سه پل دیگر در طرح هادی پیشنهاد و تصویب شد و در سال 1368 به شهرداری رامسر ابلاغ گردید[1]. بوستان جنگلی صفارود، آب معدن و چند مکان ماهیگیری از جاذبه های گردشگری مهم آن است.در زمان گذشته یکی از مسیرهای دسترسی به ییلاق جواهرده "روخانه راه" از کنار این رودخانه بوده است که به جاده "پولو راه "نیز معروف است.

منبع: کتاب "رامسر در آینه گردشگری" در حال ویرایش اثر نگارنده[1] -پل اسکلت فلزی صفارود  به عنوان یکی از پل های سه گانه بر روی رودخانه ی صفارود است که به دلیلنزدیکی به پایان عمر مفید "دو پل" معروف به "آلمان پل" و به منظور کاهش بخشی از ترافیک شهر و افزایش راه ارتباطی در طرح هادی شهر پیشبینی شده بود . دو پل دیگر یکی در منطقه رضی محله از مسیر لوله گاز ودیگری در خیابان شهید بهشتی روبروی امام زاده اشکونکوه به سمت لپاسربوده است.

 

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

عکس و مکث چهارشنبه 1393/05/15 8:15

قابل توجه دهداران و مسئولین راه های روستایی اشکورات رامسر

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

پیشنهادات چهارشنبه 1393/04/11 12:37

http://jamhospital.ir/static/content/normal/tghdir_o_tshkr_hmrahan_bimar_az_zhmat_pzshkan_o_prsnl_bkhsh_icu_bimarstan_jm.jpg

با توجه به اجرای چند بند از پیشنهادات اینجانب نظیر نصب تابلوهای راهنمای  برخی از مسیرهای گردشگری ، برگزاری جشنواره عکس رامسر و غیره توسط شورای اسلامی شهر و دست اندرکاران عمران و توسعه شهر نمونه هدف گردشگری رامسر بدینوسیله مراتب قدردانی و تشکر خود را اعلام نموده و توفیق روزافزون و سربلندی ایشان را برای تمامی افراد دلسوز که از روی میل و رغبت و با تلاش شبانه روزی در جهت جلو راندن چرخ های اقتصادی و توسعه در رامسر می کوشند از خداوند بزرگ مسئلت دارم.

محمد ولی تکاسی

 

پیگیری نامه ارسالی از طریق شورای اسلامی شهرستان رامسر

http://seyyed-kamal.blogfa.com/1390/12

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

http://imf.ir/images/news/news-cropped-890036c3-1ddd-474c-9c65-3035deecc9d0.jpg

به گفته صاحب‌نظران در پنج میلیون سالی که از پیدایش دریای خزر به عنوان بزرگترین دریاچه بزرگ جهان می‌گذرد، اکوسیستم آن به اندازه امروز با تهدیدهای زیست‌محیطی روبرو نبوده‌است.

دریای خزر، بخاطر موقعیت جغرافیایی خاص خود در منطقه از نظر تأثیرات کلیمایی و رشد پوشش جنگلی در سواحل جنوبی ، حمل و نقل دریایی، توسعه صنعت توریسم، صنایع وابسته به شیلات و منطقه کشاورزی و غیره نظیر منابع نفت و گاز دارای اهمیّت اقتصادی و سیاسی زیادی است. حیات جنگل ها و تنوّع زیستی منطقه شمال کشور مرهون بادهای باران زا و وجود رطوبت فراوان در هوای سواحل جنوبی آن است . اگر به هر دلیلی با انجام کارهای غیرکارشناسی از وسعت این دریا کاسته شود تأثیرات شدید اقلیمی و خطرات غیرقابل جبرانی بر محیط زیست و ساکنان این منطقه وارد خواهد شد.

حجم فاضلابهای واردشده به دریای خزر در سال 2011 میلادی در حدود 900 هزار تن برآوردشده است . رشد جلبک ها و پلانکتون های غیر بومی نیز سبب ازبین رفتن ماهی کیلکا که خوراک اصلی ماهیان خاویاری است شده است.

آلاینده های دریای خزر

در ادامه مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

عروس گُلی یکشنبه 1393/04/08 12:10

*عروس گُلی[1]

نمایش عروس گولی در سراسر گیلان و غرب مازندران  به جز تعداد بازیگران و جا به جایی بعضی از شخصیت ها و نقش های آنان،تفاوت چندانی با هم نداشت و همه ی این نمایش ها دارای منشاء و کارکردهای واحد و یکسانی بودند .

در این آیین نمایشی ، نازخانم نقش کلیدی و محوری دارد. اجرای مراسم معمولا قبل از آغاز بهار است و تمام مطالب و اشعار از جنگ و نزاع بین غول (نمادی از طرفدار فصل بهار و نازخانم) و پیربابو (و یا کوسه) نمادی از طرفدار فصل زمستان و سختی ها(ننه سرما و چلّه کوچک) و به نام  کاس خانم است . سرانجام غول پیروز میدان شده و عروس گلِی (ناز خانم) را از آن خود می نماید و فصل بهار از راه می رسد. برگزاری این مراسم جشن همراه با ترانه و رقص و آواز محلی می باشد.

خلاصه ی داستان این نمایش:

مبارزه­ ی غول و پیر بابو یا غول و کوسه(شخص بی ریش و یا  موی کم در سر و صورت) برای بدست آوردن عروس (ناز خانم)است.در بعضی اجراها،غول و در برخی دیگر پیر بابو یا کوسه پیروز میدان است. گاه  نیز مبارزه بدون نتیجه­ی قطعی پایان می یابد. در روستای جو پشت لشت نشا ی رشت،غول عاشق نازخانم  و کوسه رقیب اوست.این دو برای هم مدتی رجز و کُرکُری می خوانند ونازخانم آنان را به مبارزه کُشتی دعوت می کند تا با برنده و پیروز میدان، نامزد شود.این دو شرایطی برای مبارزه می گذارند وهر بار یکی از آن دو از کُشتی طَفرِه       می رود. سرانجام کوسه فرار را بر قرار ترجیح می دهد و غول با خوشحالی فریاد شادمانه سر می­دهد و می­ گوید: ناز خانم مال من است. دراین روایت کاس خانم یکی از بستگان ناز خانم است (عسگری خانقاه :1351،صص33.28).

در رامسر و حومه زبانزد معروف "مگر جنگ سرا پیر بابویَه= مگر به زشتی و خشونت پیربابوی منطقه جنگ سرا است) در محاورات مردم وجود دارد.[1] -عروس گولي بارديم، جونه ديلي بارديم - خانخا تره نارديم، تي پسره بارديم
عروس گولي همينه، بيدين چه نازنينه- تي چوشم درويش بوكون عروس خو يار شينهچ

خانخازن بيه بيه تي سگي آدم گيرا پایه(1)
  زنمه ميرا، آه ناله مرا گيرا-

توجّه:( این بند جدید به شعر اصلی اضافه شده است).

نوروز مبارك باد، سال نو مبارك
عروس گولي بارديم، جونه ديلي بارديم-خانخا تره نارديم، تي پسره بارديم
اي خانه دوبر دارا، مورغانه دوسردارا-خانخازن پسر دارا، الله تو نگه دارا
عروس گولي همينه، بدينا چي نازنينه-تي چوشم درويش بوكون
عروس خو يار شينه-عروس گولي بارديم، تي پسره بارديم
اي خانه به او خانه، ميرزا ملك خانه-مورغانه چهل دانه، اين نقش بزرگانه
نوروز مبارك باد، سال نو مبارك-عروس گولي بارديم، جونه ديلي بارديم
خانخا تره نارديم، تي پسره بارديم-رنگا(2) بيدينه رنگا، ماه فوتوسئه دنگه(3)
قوربون خدا بوشوم، تي ديل چه مانه؟ سنگه

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

دریا چهارشنبه 1393/04/04 9:13

با شنا کردن در محدوده مجاز و همکاری با مامورین شبانه روزی طرح دریا

سفری خوش

و به دور از هرگونه خاطرات تلخ  را برای شما هموطن گرامی آرزومندیم.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

سفید تمش (تمشک) دوشنبه 1393/04/02 11:51

*سفید تمش (تمشک)

سفید تمشک(سفید تمیشه) در غرب رامسر قرار دارد. از شرق به اردوگاه رامسر، از جنوب به جنگل، از شمال به جاده گیلان و از غرب به سورخانی محدود می باشد. دارای باغات مرکبات، کیوی، و چای می باشد و به دلیل قرار گرفتن در بلندی و نزدیک بودن به دریا، منطقه­ ای بسیار زیبا و با صفا است.منطقه سفید تمش دارای چند اردوگاه ورزشی و فرهنگی می باشد که در زمان های گذشته مرتع دامها و زمین شالیزار بوده است. در نزدیکی محوطه تله کابین و هتل بام سبز  قرار داشته و کوه بلند ایلمیلی مُشرف به آن است. در شاهنامه حكيم ابوالقاسم منصور بن حسن فردوسي طوسي نیز به تمیشه(شهری در نزدیک ساری) اشاره شده است[1] . احتمال می رود نام" سفید تمش" از واژه" تمیشه" به معنای بیشه تاریک و مه آلود ( عزتی زاده،ف، 1380)) گرفته شده باشد. اما مرعشی مازندرانی منظور فردوسی را تمیشه دوم در نزدیکی دیلم می­داند. سفید تمش(تمیشه) مرز انتهایی بر خی از ایالات در گذشته سخت سر و  رویان نیز بوده است.

منبع: کتاب در حال ویرایش" رامسر در آینه گردشگری" اثر نگارنده[1] -ز آمل گذر سوی تمیشه کرد   نشست اندر آن نامور بیشه کرد

 

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

 

ثبت نام و دریافت اطلاعات

http://geo-tourism.ir/fa/


آدرس پست الکترونیک کنفرانس: info@geo-tourism.ir

 

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

 

نیاسته، یکی از محله های بزرگ در منطقه کتالم (گَتِه لَم) است  و  نیاسته رود(برگرفته از واژه ناساتیا از آناهیتا  یعنی فرشته  آب ها) یکی دیگر از رودخانه های  پر آب رامسر است که از چشمه های مناطق ییلاقی در  اشکورات سرچشمه می گیرد. نیاسته، با قلعه باغ معروف در آن واژه­ای به جای مانده از دوران گذشته و یادآور الهه آب در این سرزمین است که به زندگی سکاهای مهاجر و اعتقاد به خدایان دروغین در قبل از دوران زرتشت  در این منطقه استناد دارد. در لغت نامه مرحوم علی اکبر دهخدا چنین آمده است:نیاسته، دهی است از دهستان حومه ٔ بخش رامسر شهرستان شهسوار در 12 هزارگزی جنوب شرقی رامسر و 2 هزارگزی جنوب جاده ٔ رامسر به شهسوار است. از شاعران معاصر این دیار مرحوم  اکبر نیاستی(متخلّص به مشفق تنکابنی) و از بزرگان امامزاده آقا سید محمد نیاسته را می توان نام برد.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

آلاینده های دریای خزر شنبه 1393/03/17 10:53

آلاینده های دریای خزر

محمد ولی تکاسی

MWTOKASI@YAHOO.COM

 

........این آلاینده ها ،  حوزه آبریز دریای خزر را به عنوان مجموعه ای از عوامل پر خطر زیست محیطی و غیرقابل استفاده برای مسافران و شناگران نموده و محیطی غیر ایمن از نظر گسترش و توسعه انواع بیماری های پوستی و دستگاه گوارش می نماید که در نهایت سبب مرگ خاموش صدها هزار جاندار و انسان می شود.......

......... / به تاکيد کارشناسان، پويايي درياي خزر با حفظ تنوع گياهي و جانوري و گونه‌هاي توليدکننده اوليه، امکان پذير است و حفظ سلامت اکوسيستم خزر پيش نياز توسعه پايدار است تا دریای خزر به دریای خطر تبدیل نگردد.......

مقاله مروری بر اساس نتایج طرح های تحقیقاتی (4 صفحه)

در ادامه مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

http://dc220.4shared.com/img/9Efhx2aH/s7/1294d6a50a0/3525808411_57c7542018.jpg?async=&rand=0.1950666291448443

در شهرستان رامسر آثاری از جاده های سنگفرشی مربوط به دوران شاه عباسی در پشت کارخانه چای جهان(محل فعلی مهمانسرای دانشگاه اراک) در ابریشم محله و  در مسیر جاده لپاسر از کنار کوه کلک و  گذر از کنار امامزاده های لپاسر در محل رانش کوه به سمت رودخانه صفارود(سوآو رود(رودی به سمت نور) در میان لات هنوز بر جای مانده است.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |