X
تبلیغات
رامسر شهر دریا وجنگلTourism City - گردشگری
رامسر یکشنبه 1390/03/01 3:41

توجه:

"هرگونه برداشت از مطالب این وبلاگ منوط به اجازه نگارنده بوده و فقط با ذکر نام منبع اصلی امکان پذیر است"

"جهانگردی را با ایران گردی و

ایران گردی را از رامسر گردی آغاز نماییم"

http://www.irantravelmakers.com/wp-content/uploads/2011/06/ramsar-hotel.jpg

عكس: عبدالله كيوان
 
http://dc536.4shared.com/img/Z-xAtf1nba/s3/1457d89b908/Photo-0075__1_.jpg
 گل خیری زرد(زرد گلی پیام آور بهار)- گل نرگس
عکس: محمد ولی تکاسی
توجه:
دِموی " رامسر نگین فیروزه ای دریای خزر" و
کتاب" زمزمه های گیل مازی"
از طریق ای میل نگارنده نیز قابل انجام است.

ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

یزید ماره قبر دوشنبه 1393/01/18 9:11
این مکان در سیاه کند کوه کمی بالاتر از چشمه ای به همین نام در جواهرده رامسر وجود دارد. در مسیر کوهنوردان بعد از گذشتن از صفحات سرسبز زلزلان دشت و چشمه های آب شیرین بَرتُل و یا گذشتن از معدن دوم شن و ماسه از مسیر جاده خاکی سرخ تَلِه به سُماموس و کمی استراحت در کنار چشمه سیاه کند( اصطلاح  محلی پِپی خان چشمه) به محلی با حصار کم ارتفاع  سنگ چین  به صورت دایره ای مسطح به نام "یزید ماره قبر" (ترجمه :قبر مادر یزید) می رسیم.  افراد محلی در باره علت نامگذاری این محل اطلاعات کافی و جامعی نداشته و از زبان پدربزرگ ها و مادربزرگ ها فقط این نام را شنیده اند.این مکان به احتمال یادآور معبد آناهیتا و بعدها محلی برای آتشگاه زرتشتیان شد که در دوران بعد از اسلام به این نام تغییر یافت. در افواه مردم "یزید ماره قبر" یادآور زشتی ها و کریه المنظر بودن افراد است و به هر چیز کج و مُعوج و از زوار در رفته ای اطلاق می گردد.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

http://www.mazandshora.ir/uploads/_adver/19.jpeg

«رحمت عزیزی» مؤلف کتاب «قفل‌ها و کلیدهای توسعه مازندران»
  در تشریح کتاب حاضر اظهار داشت: با امید به توسعه مدبرانه و گشوده شدن قفل‌های پیش روی توسعه مازندران که سال‌ها پاسخگویی برای آن نمی‌یافتیم، ایـن کتاب که حاصل همکاری جمعی از جوانان اصلاح طلب استان مازندران و برآمـده از آمـارهای متقـن، تحقیقـات، تجربه‌ها، نظرات کسب شـده از کارشناسـان، نخبگان، پژوهش‌های میدانی و بازخـوردی از خواستـه‌های مردم و عملکـرد مسئولیـن درسال‌های اخیر می‌باشد که در شش فصل (زیرساخت، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بهداشت و درمان، محیط زیست) آماده گردید.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

پرورش اردک در مازندران دوشنبه 1392/11/14 12:53


http://www.fardanews.com/files/fa/news/1391/11/11/132542_324.jpg
پرورش اردک در  مزارع نیمه صنعتی و روستاهای شهرستان آمل و بابل و اغلب در شهرهای  غرب مازندران به صورت سنتّی رواج چشمگیری دارد. شرایط آب و هوائی مناسب، وجود امکانات بالقوه از جمله شالیزارها، رودخانه‌ها، برکه‌ها و آب‌بندان‌ها از مواردی می‌باشند که هزینه تمام شده پرورش اردک را پائین آورده و به آن صرفه اقتصادی می دهد.با توجه به سیستم گوارشی اردک که فاقد چینه دان است بیشتر از علوفه و مواد غذایی با رطوبت فراوان تغذیه نموده و از منابع ارزان قیمت تر غذایی  نسبت به طیور می توان در تغذیه اردک ها استفاده نمود.
از این مزارع نیز می توان در بحث توریسم روستایی جهت بازدیدکنندگان و با ایجاد تعاونی های تولیدی و توزیعی در زمینه تامین بازار فروش مناسب در داخل و خارج از استان با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ها نیز بهره جست.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

گردشگری معدنی (Mine TOURISM) چهارشنبه 1392/11/02 9:34


http://www.anobanini.net/users/ernesto/garmsar-1-91/005.jpg


http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1391/06/18/13910619000002_PhotoL.jpg

گردشگری، سیاحت یا توریسم به طور کلی به عنوان مسافرت تفریحی در نظر گرفته می‌شود. هر چند که در سال‌های اخیر شامل هرگونه مسافرتی می‌شود که شخص به واسطه آن از محیط کار یا زندگی خود خارج شود. به کسی که گردشگری می‌کند گردشگر، سیاح یا توریست گفته می‌شود. واژه گردشگر از زمانی پدید آمد که افراد طبقه متوسط اقدام به مسافرت کردن نمودند. از زمانی که مردم توانایی مالی بیشتری پیدا کردند و عمرشان طولانی‌تر شد، این امر ممکن شد.

اغلب گردشگرها بیش از هر چیز به آب و هوا، فرهنگ یا طبیعت مقصد خود علاقمند هستند. ثروتمندان همیشه به مناطق دوردست سفر کرده‌اند، البته نه به صورت اتفاقی، بلکه در نهایت به یک منظور خاص. به طور مثال برای دیدن ساختمان‌های معروف و آثار هنری، آموختن زبان‌های جدید و چشیدن غذاهای متفاوت. گردشگری سازمان‌یافته امروزه یک صنعت بسیار مهم در تمام جهان است.
گردشگری معدنی
یکی از شاخه های مهم ژئوتوریسم است که علاوه بر بازدید از معادن متروکه و یا فعال در کنار بازدید از چشمه های آب سرد و گرم معدنی برای جذب گردشگران و درمان بیماریها مورد استفاده قرار می گیرد. این شاخه از توریسم در داخل و خارج از کشور طرفداران زیادی داشته و در اغلب استان ها مورد توجه مسئولین گردشگری قرار گرفته است.

معدن غیر فعال آهک در زیر  قله مارکوه، گنجینه عظیم سنگهای تراورتن در منطقه لپاسر جواهرده، معادن زغالسنگ و تورب در کوه های جنگلی رامسر  و وجود چشمه های آب معدنی سرد و گرم در منطقه رامسر و حومه از منابع مهم در بحث گردشگری معدنی به شمار می روند که نیازمند توجه بیشتر مسئولین  برای در آمدزایی و اشتغال می باشد.
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |http://www.4shared.com/download/gf3woLBz/Picture_386.jpg
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

محل ورودی ییلاق جواهرده رامسر چهارشنبه 1392/10/11 10:32

http://www.4shared.com/download/ZopIDCon/Picture_429.jpg

 http://www.4shared.com/download/P0VWUhsb/Picture_588.jpg

http://www.4shared.com/download/7qfW59bK/Picture_445.jpg

عکس: محمد ولی تکاسی(شهریورماه 1392)

توجه:

جهت دریافت تصاویر HD و در ابعاد بزرگتر می توانید با ای میل نویسنده تماس حاصل فرمایید.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6c/Turdus_pilaris3.jpg

توکای پشت بلوطی  پرنده ای مهاجر است به طول ۲۲ تا ۲۷ سانتیمتر و در اروپا و آسیا زندگی می کند. این پرنده در ایران و موسم سرما و زمستان در نواحی جلگه ای و جنگل های کوهستانی شمال ایران، دیده می شود.

در گویش گیلکی گیلان به آن رابَشکَن، رابشَکن و رابوشکَن گویند.

نرو ماده ی آن همشکل و از توکای بزرگ سیاه رنک (سیاه سَرِت)، اندکی کوچک تر و از توکای باغی و توکای سینه سرخ ، خیلی بزرگ تر است و به وسیله سر و دمگاهخاکستری کم رنگ و پشت بلوطی و دم تقریباً سیاه مشخص می شود.

گلو و سینه اش زرد اخرایی با رگه های سیاه و پهلویش پر از لکه های سیاه است

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

مجموعه پارک آبی رامسر سه شنبه 1392/09/05 10:53

      http://www.upload9.ir/images/xmrlvxnvfxxq872oeh4i.jpg

پارک آبی رامسر مجموعه ای بی نظیر در کنار دریای نیلگون خزر مابین شهرستان رامسر و چابکسر واقع شده است که با همت بخش خصوصی راه اندازی شد و به بهره برداری رسیده است.

این پارک کم نظیر ساحلی دارای امکاناتی همچون اسکله ، جت اسکی ، قایق های موتوری ،بانانا ،شاتل ،باراسل ،رستوران ،کافی شاپ فضای سبز بسیار زیبا خوابگاه های کوچک رو به دریا-نماز خانه و غیره می باشد .

منبع: وبلاگ شهر من رامسر (http://ramsar-mycity.blogfa.com)


نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

هتل قدیم رامسر دوشنبه 1392/08/13 13:24

http://solton.persiangig.com/image/old%20ramsar%20pic%20_%202/2j6qdpcqhtxn8au2qig.jpg

این هتل با معماری بسیار زیبا و تالارهای باشکوه  در مرکز شهر در دامنه کوههای مشجّر و فضای سبز با محوطه‌سازی چشم نواز واقع شده و در سال ۱۳۱۷ هجری شمسی مورد بهره ­برداری قرار شمسی گرفته است. این بنای عظیم در ضلع جنوبی شهر و در دامنه رشته کوه البرز(به نام قلعه بند) بر روی یک تخته سنگ صخره ­ای بزرگ واقع شده است که همزمان با گسترش شهر به بهره برداری رسید. این هتل در سه طبقه و زیرزمین توسط مهندسین آلمانی و ایرانی(مهندس سام) با همکاری شرکت اشکودا حداث شد. مساحت هر طبقه حدود 1500 مترمربع است.  دیواره­های آن با ضخامت کمتر از یک متر و دارای دیوار کاذب با عایق هواست که امکانات راحتی و آسایش  مسافرین را در زمستان های سرد و تابستان های گرم بدون استفاده از وسایل حرارتی و برودتی امکان­ پذیر  می­ سازد.


نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

عکس: محمد ولی تکاسی(مسجد میر ابوطالب جنب آرامگاه بسمل در سادات شهر  رامسر)

http://dc497.4shared.com/img/9EUjzgCS/s3/1411b2762a0/Photo-0055.jpg 

عکس: محمد ولی تکاسی(مسجد میر ابوطالب جنب آرامگاه بسمل در سادات شهر  رامسر)

http://dc415.4shared.com/img/xSgF4HbK/s3/1411b204e20/Photo-0049.jpg

در زمان های گذشته به دلیل فراوانی و سهولت شکل پذیری و راحتی نصب چوب های جنگلی در منطقه رامسر و حومه جهت ساخت ابنیه و مساجد بیشتر از این نوع مصالح ارزان قیمت استفاده می شد.استادکاران زبر دست با منبت کاری های زیبا در سایه مهارت خود و با دستانی که همچون فرهاد تیشه را در دست گرفته و هنرها می آفریدند این کار را از روی صمیم قلب و عشق به ائمه و اهل بیت انجام می دادند.آثاری که در گوشه و کنار شهرستان رامسر و حومه پابرجاست و گرد زمان هنوز نتوانسته است آنها را از صحنه روزگار حذف نماید.قدمت تعدادی از این مساجد قدیمی به کمتر از چند قرن نیز می رسد.

به عنوان نمونه به معماری مسجد آدینه در جواهرده رامسر اشاره می گردد:

دیوارهای مسجد از چوب و گل و بدون شمع یا ستون بود. چوب های قطور و گرد، دو ردیفه تا سقف روی هم قرار داشتند. این گونه دیوارها را در گویش محلی «داروارجِن» می نامند و هنوز هم خانه های داروارجنی در روستاهای مازندران بیش و کم به چشم می خورد. برای مهار شدن زاویه های دیوارها و استحکام بخشیدن بنا، در لبه هر دیوار دو اصله چوب گرد بلند نبه درازای ۵/۱۲متر در چهار زاویه روی هم قرار گرفته و آ« را محکم بسته اند و این استحکام به تحوی بود که با گذشت ۳۷۰ سال از عمر آن هیچ خلل و آسیبی بر آن وارد نگردید. عجیب تر آن که این چوب ها بی آن که رنگ آمیزی شده باشند چنان سالم و ایمن از کرمخوردگی باقی مانده بودند، که گویی دیروز آن را بریده اند.

*مسجد قدیمی (سال ۱۰۴۵ هجری قمری به دست ملا شریف معروف به «شل آخوند» بعد از بروز زلزله ساخته شد.

نمای مسجد آدینه بعد از بازسازی  توسط سید ابراهیم بنی هاشمیان(معروف به پیشنماز)  در دهه شصت  

http://solton.persiangig.com/image%202 ramsar%201/%D8%A2%D8%AF%DB%8C%D9%86%D9%87-%D9%85%D8%B3%D8%AC%D8%AF.jpg

درازای و قطر زیاد چوب ها حکایت از آن دارد که جنگل در مجاورت مسجد قرار داشت و گرنه حمل آن از راه دور با توجه به وزن سنگین و بلندی آن دشوار می نمود. هنوز آثار کوره های ذغال در تپه «وِرگِ چال سُوسَر» که فاصله زیادی با مسجد ندارد به چشم می خورد.

بنای مسجد به شکل مربع۵/۱۲×۵/۱۲ بود و دو سر نعل (حمال) داشت وهر سر نعل، روی سه ستون چوبی قطور که بعضی از آ« ها ساده و بعضی دیگر به صورت لاچ لنگری هفت و هشت استوار بود. بالای سر نعل ها واشان کشی شده، یعنی در فواصل معین تیرهای گرد چوبی قرار گرفته بود که در محل آن را «بام دار» گویند. فاصله میان واشان ها و سربندی، به جای ستون های چوبی، زا دار وارجن های مخروطی شکل استفاده شده و روی سربندی" لت پوش" بوده است. دو در وردودی یک لنگه ای به سمت شمال باز می شد. سمت راست، در ورودی مردان و سمت چپ، در ورودی زنان بود. به طور کلی درهای ورودی مساجد هشت گانه جواهرده به سمت شمال گشوده می شود. در های قدیمی مسجد کنده کاری بوده و بر «بائو» و «پاسار» های در، کنده کاری و «اسلیمی» های بسیار زیبایی داشت که متاسفانه در تابستان سال ۱۳۳۲ از جای کنده و روی بام نهادند و به جای آن در های چوبی معمولی کار گذاردند. در های یاد شده در آتش سوزی اخیر کاملا از میان رفت.

مساجد قدیمی در بخش " توریسم مذهبی" می توانند مورد توجه مسئولین گردشگری و اداره اوقاف  شهرستان و بخشداری و یا ده یار های محترم در منطقه تحت حمایت خود قرار بگیرد.

منبع: وب سایت سماموس

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

آو گنجو= آب گن جا یکشنبه 1392/06/24 10:59

 

آو گنجو

عکس: محمد ولی تکاسی

http://dc415.4shared.com/img/iJVRxN07/s3/1411b23e030/Photo-0060.jpg

وقتی در تابستان از کنار مسجد رمک رامسر به طرف رودخانه و به سمت چپرسر(چورسر) می پیچید  سرازیری جاده کنار رودخانه را پایین رفته و می توانید روی پل رودخانه بایستید.  پلی  چوبی قبلا بر روی رودخانه نصب شده بود که  مثل لرزانک دل و جان عابرین پیاده را می لرزاند . با احداث پل بتونی و تعریض آن  در حال حاضر محل گذر اتومبیل های  مسافران و افراد بومی جهت گریز از ترافیک سنگین رمک شده است .

http://www.indexiran.ir/gallery/Columbia_River_Gorge,_Oregon.jpg

روبروی پل به سمت جنوب و باغهای مرکبات در سمت راست گذرگاهی تنگ و باریک وجود دارد که بچه ها هم به سختی از دهانه این گذرگاهها می توانند عبور نمایند. بعد از گذشتن از آنها به محلی می رسیم به نام آب گنجو(یعنی در زیر آب  گنج مدفون شده است).کمی در بالادست رودخانه بی گدار به آب می زنم ولی چیزی جز لذت آب تنی در یک آب خنک نصیبم نمی شود. شاید گنج پنهان این آب همان خنکی آن است و لا غیر. در ارتباط با وجه تسمیه و علت نامگذاری این محل صحبت و یا مدرک مستدلی نیافتم و نمی دانم این نام از چه وقت بر روی این قسمت از رودخانه گذاشته شده است.

براستی شما چه فکر می کنید!!!!!

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

دل دریایی یکشنبه 1392/06/24 8:58

عکس: محمد ولی تکاسی

http://dc497.4shared.com/img/wSBQyreC/s3/1411b291c08/Photo-0075.jpg

به دریا می زنم ! شاید به سوی ساحلی دیگر

                                  مگر آسان نماید مشکلم را مشکلی دیگر

 

                                  من از روزی که دل بستم به چشمان تو می دیدم

                                  که چشمان تو می افتند دنبال دلی دیگر

 

                                  به هر کس دل ببندم بعد از این خود نیز می دانم

                                  به جز اندوه دل کندن ندارد حاصلی دیگر

 

                                  من از آغاز در خاکم نمی از عشق می بینم

                                  مرا می ساختند ای کاش ، از آب و گلی دیگر

 

                                  طوافم لحظه دیدار چشمان تو باطل شد

                                  من اما همچنان در فکر دور باطلی دیگر

 

                                  به دنبال کسی جامانده از پرواز می گردم

                                  مگر بیدار سازد غافلی را ، غافلی دیگر *

      " فاضل نظری"

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

تونل فرهاد جوب شنبه 1392/06/23 9:6

تونل فرهاد جوب

http://dc415.4shared.com/img/DoJtyNo8/s3/1411b2854d0/Photo-0062.jpg

عکس: محمد ولی تکاسی(شهریور ۱۳۹۲)

از زمان پادشاهان پيشدادي (يا در زمان سلسه ساسانيان) در قلعه فرهاد جوب واقع در روستاي بلده ( قلعه گردن ) از توابع شهر خرم آباد و فرمانداري تنكابن جهت آبياري زمين هاي زراعتي تونلي بطول تقريبي 30 – 40 متر و به عرض 2 متر كه ( در بعضي جاهاي اين عرض به 10 متر گسترش يافته ) و به ارتفاع متوسط 5 متر ساخته شده و آب آن ( نهر موصوف ) از طريق رودخانه و لمرود تامين مي گردد.

 آثار و شواهد گوياي اين واقعيت هستند كه از مقر فرماندهي كه در جوار خانه يكي از افراد منطقه بارها در گذشته مورد توجه كارشناسان باستان شناس قرار گرفته ، كانال يا نقبي وجود داشته كه به توسط زنجيري طويل به مقر نگهبانان وقت كه در بالاي قلعه فرهاد جوب مسئول حراست و حفاظت از دشت و سكنات بودند نصب شده بود كه تا حدودي مي توان واقعيت امر را پذيرفت و اگر از نزديك به بالاي فرهاد جوب گذر كنيم و عميقاً آن را مورد بررسي قرار دهيم متوجه حفره هاي عميق و گوديهاي ژرفي خواهيم بود كه به زير آبشار ( تونل ) فرهاد جوب ختم مي شود حتي در زمان بلشويك ها يعني حمله روسها از اين مكان جهت دفاع استفاده مي كردند و حتي بقاياي اسلحه را نيز در آنجا مشاهده نموده اند و مطمئناً اين آثار ( اريكه ) و همچنين حفر زمين ها كه آثار كاشي ها و همچنين سفال ها مي تواند حقيقتي را آشكار سازد . در مجاورت خانه اظهار كننده حمامي با كاشي هاي بسيار مزين پيدا شد ، كه در گذشته آنرا حفاري نمودند و به موزه ميراث فرهنگي تحويل داده اند.

ضمناً اضافه مي نمايد اتصال مكان حاكم وقت كه توسط زنجير به نوك قلعه وصل مي شد ، مي تواند قدمت اين امر را به شاهان پيشدادي يا كمي بعد از آن اطلاق كرد و تذكره اين مقوله مي تواند حفر آبشار ( تونل فرهاد جوب ) را در برگيرد . همچنين آثاري بر روي كاشي ها بصورت نوشته كه 10 سال قبل به جهت حفاري در يك قبرستان قديمي و از قبر يك مرده كه متعلق به دختر حاكم وقت و بنام فضه خاتون به سن 18 سالگي انجام شد يافت شده است . و دوم اينكه آثار و شواهدي كه مسئله تقدم و باستاني بودن روستاي قلعه گردن ( بلده سابق ) را اثبات مي نمايد و احياناً در اثر حوادث طبيعي ناشي از زلزله و يا حمله حاكمان وقت بكلي منهدم و از بين رفته است . و مسئله اي كه نوسازي را در گذشته دور بعد از انهدام در اين نقطه قوت مي بخشد جريان نهر فرهاد جوب و فراوانی آب در منطقه قلعه گردن بود كه ذهنيت ها را قوت می بخشد يعني قدمت  واژه "فرهاد جوب" شايد از 1500 سال نيز گذشته باشد .

آبشار فرهاد جوب- مازندران تنکابن

در شهرستان رامسر و تنکابن

افراد محلی بر این عقیده هستند که پسر فقیری عاشق دختر یکی از حاکمان در تنکابن در محل قلعه گردن شد. پدر دختر برای امتحان پسر و شدت علاقه او خواست  این کار را بر عهده او بگذارد تا بتواند زمین های کشاورزی پایین قلعه گردن را سیراب نماید. پسر با کندن تونل عشق و دوستی خود را ثابت نمود اما متاسفانه در اثر یک بیماری ناشناخته جان باخت و به هدف خود نرسید.

منبع مورد استفاده:

 ۱- گنجینه های آب در مازندران - مازند نومه

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

ماهیان دریای خزر سه شنبه 1392/05/29 13:3

دریای خزر علاوه بر وجود مخازن نفت و گاز منبع بسیار گرانبهایی از ماهیان استخوانی و خاویاری است که بر اقتصاد منطقه و کشور تاثیرگذار است.

وجود بیش از ۷۸ گونه ماهی در این دریا و رودخانه های بزرگی نظیر سفیدرود- پیله رود و هراز به همراه تنوع زیستی موجود در آن می تواند برای برنامه ریزان در امر تولید ناخالص ملی و همچنین ماهیگیری تفریحی(بگیر و رهاکن) در اقتصاد توریسم و صنایع گردشگری مورد تجدیدنظر قرار گیرد.

http://cdn.asriran.com/files/fa/news/1391/7/22/244078_916.jpg

در سایت تحلیلی خبری عصر ایران آمده است:

بر اساس داده های شیلات، ماهیان خاویاری یا استروژن، از خانواده تاس‌ماهیان از جمله گونه‌های آبزی کم نظیری هستند که از قدمتی چند صد میلیون ساله که به عصر ژوراسیک باز می‌گردد برخوردارند و از این رو ماهیان خاویار را فسیل‌های زنده جهان می‌نامند. این ماهیان به 27 گونه و زیرگونه در جهان تقسیم می‌شوند.

دریای خزر به تنهایی 93 درصد از ذخیره خاویار و ماهیان خاویاری جهان را در خود جای داده ‌است.

پنج گونه از ماهیان خاویاری ممتاز جهان شامل فیل‌ماهی یا بلوگا، تاس‌ماهی روسی یا چالباش، تاس‌ماهی ایرانی یا قره‌برون، ماهی شیپ و ماهی ازون‌برون یا سوروگا، گونه‌های اصلی ماهیان خاویاری دریای خزر هستند.خاویار تخم ماهیان خاویاری و از گران‌ترین غذاهای جهان است.

http://www.ifro.ir/admin/Portal/LinkClick.aspx?Value=%2FPortals%2F44fa7561-56f7-47e4-a228-477ca071e439%2Fentesharat_elmi%2Fposters%2Fposter-shomal.gif

متاسفانه علیرغم هشدارهای سازمان حفاظت از محیط زیست دریایی و دیده بان های محیط زیست و سازمان های مردم نهاد در زمینه انجام کارهای پیشگیرانه با همکاری ادره شیلات مبنی بر گسترش آبزی پروری در سایر استان های کشور و تولید بچه ماهیان خاویاری و ماهی سفید و غیره و رهاسازی در دریا   جهت حفظ این ذخایر ملی کشور اقدام شده است.

کارهای انجام شده در مقابل وسعت خطرات احتمالی ناشی از صید بی رویه و  افزایش  راهیابی فاضلاب های شهری و روستایی و کود های آلی و سموم دفع آفات نباتی به دریای خزر شایسته تقدیر است ولی کافی نبوده و  خطر انقراض نسل و نابودی ماهیان دریای خزر و سایر موجودات زنده آبزی نظیر کاهش تعداد فوک های خزری به یک دهم  تعداد جمعیت خود و غیره وجود دارد.

بانک اطلاعاتی ماهیان دریای خزر

http://www.fishbase.ir/caspiansea/caspiansea.html

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

مسئولین جواهرده بخوانند دوشنبه 1392/05/28 13:24

زیبایی جاده جواهرده زیبا و حیرت آور و باشکوه است....در هر جایگاهی که می شد توقف کنیم می ایستادیم و لذت می بردیم.....

نمی خواهم از بدترین صحنه زندگیم که در آخرین لحظات سفرمان باهاش مواجه شدیم چیزی بنویسم فقط این را گذاشتم تا همیشه به یاد داشته باشیم که خدایی اون بالاست که هیچگاه تنهایمان نمی گذارد و همیشه مهربانانه مراقبمان است....و من و مهرداد این بار از نزدیک لمس کردیم ان چیزی را که بهش می گویند "معجزه"

آیا معجزه همیشه می تواند جان مسافران و گردشگران مسیر جواهرده را که به جاده مرگ تبدیل شده است نجات بدهد!!

سفرنامه رامسر

http://www.kimia1387.blogfa.com/post/37

 

 

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور وظیفه  پژوهش، مرمت، احیا حفاظت و معرفی حجم عظیمی از آثار تاریخی فرهنگی مادی و معنوی سرزمین کهن ایران با تاریخ و تمدن سترگ و دیدنی های زیبای طبیعی، تفرجگاه ها و تفریح گاه های متعدد حیرت آور و جذاب کشور، آب های معدنی متعدد نشاط آور و نافع، صنایع دستی متنوع و هنرمندانه، بارورسازی مجموعه جاذبه های طبیعی، تاریخی، مذهبی، هنری و فرهنگی عموم مناطق ایران، توسعه و بهبود وضعیت اقامتگاه های موجود و توسعه صنعت گردشگری و دهها رسالت تاثیرگذار ملک و ملت را بر عهده دارد(کمال الدین پیر موذن عضو کمیسیون فرهنگی مجلس).

میراث فرهنگی و حفظ آن از ضروریات جامعه امروز است.

ضرورت سرمایه گذاری و توجه به موضوعات میراث فرهنگی و جاذبه های گردشگری در کشور ما، علی رغم اقدامات مسئولان امر، کماکان نیازمند یک عزم ملی و در یک حرکت جهشی یکایک صاحب منصبان اجرایی و قانونگذاری با مشارکت بخش خصوصی است. به ویژه با توجه به تاکید رهبری هوشمند نظام، اکنون، زمان  آن فرا رسیده است که دولت و مجلس به جای نفت خام، به مردم تکیه زنند و از ذخایر حال و گذشته، دانش، توان، فرهنگ، سرمایه و هنر و تجربه آنان بهره گیرد.

میراث فرهنگی در شهرستان رامسر

http://www.ramsar.info/uploads/DSC09098_4009.jpg

با معرفی اداره میراث فرهنگی - صنایع دستی و گردشگری رامسر به جای نمایندگی سابق در یکی دوسال اخیر و رویکرد جدید مسئول مربوطه جهت استقرار در مکانی ثابت برای نیروهای تلاشگر و دلسوز و همچنین استفاده از امکانات بالقوه موجود در شهرستان جهت جذب گردشگران شهر توریست محور رامسر هنوز تا اهداف اصلی شهر نمونه گردشگری فرسنگ ها فاصله است.

کارهای بزرگ را نمی توان تنها از یک اداره و یا یک نهاد با امکانات غیر مکفی انتظار داشت بلکه بهتر است با تقویت نهادهای اجتماعی همچون بسیج دانش آموزی  و سازمان های مردم نهاد  به این مهم دست یازید و با بکارگیری تجربیات از سایر شهرهای نمونه گردشگری و هماهنگی با شورای اسلامی از قدرت همکاری مردم جهت اجرای طرح های خرد و کلان در زمینه حفظ- احیاء و ثبت جهانی شدن منابع میراث فرهنگی موجود در شهرستان رامسر و حومه   از جمله بناهای تاریخی- غارها- مساجد و اماکن متبرکه- جنگل های انبوه- دریا و ... نظیر ثبت باغ سی هکتاری=باغ ایرانی و قلعه مارکوه بهره کافی برد.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

http://l3.yimg.com/bt/api/res/1.2/QK67a8fRxxHP4rGsvcc_Fg--/YXBwaWQ9eW5ld3M7Zmk9ZmlsbDtoPTQxOTtweW9mZj0wO3E9ODU7dz02MzA-/http://media.zenfs.com/en_us/News/gettyimages.com/seaweed-swamps-qingdao-coastline-20130704-065201-478.jpg 

جلبکها به دو دسته پر سلولی (ماکرو آلگ ها)و تک سلولی (میکرو آلگ ها)تقسیم می شوند. دربین انواع جلبک های دریایی که بالغ بر 180گونه است، کلرلا، یک نوع جلبک سبز تک سلولی است که سال هاست در بسیاری از کشورها به عنوان ماده غذایی پرارزش استفاده می شود. حتی امروزه از کلرلا به عنوان غذای فشرده و جیره غذایی برای کوه نوردان، گردشگران کویر، سربازان، نظامیان و حتی فضانوردان استفاده می‌شود. متاسفانه در کشور ما با وجود تنوع زیستی، استفاده از جلبک های خوراکی چندان شناخته شده نیست.

بعضي از جلبکها از قبيل آگاراگارماکول خوردني هستند که در گياه خواري مي توان از آنها استفاده نمود. با اين گونه گياه ها مي توان ژله و آش تهيه نمود. هم چنين با اضافه کردن به آبگوشت بقولات آب ميوه جات شير و غيره... کاراگاهن غذايي فراهم ساخت.

کاراگاهن را مي توان به صورت خام در سالاد استفاده نمود. هم چنين آن را بسيار خرد می کنند و سپس مصرف می نمایند( به مقدار يک قاشق مربا خوري براي هر نفر ) که در موارد ورم روده يبوست هاي سبک و عفونت روده بسيار مفيد و داروي گرانبهایي محسوب شود.

از آنجا که جلبک ها سرشار از يد و برم مي باشد در نارسائي و بي نظمي کار غدد تجويز و توصيه مي شود.

همچنين در اختلالات عمل اعصاب .به علاوه در درمان عفونت هاي ريوي بسيار موثر مي باشد.براي اين کار از جوشانده ي آنها مي توان استفاده نمود و هر چند ساعت يک فنجان از آن را نوشيد.

براي تهيه جوشانده مقداري از آنرا به مدت ده دقيقه مي جوشانند. مي توان يک گياه مفيد ديگري مانند پونه به آن اضافه نموده مقداري عسل يا قند نيشکر نيز به آن بيفزايند.

منبع:

  http://www.hakimemehr.ir/news/show_detail.asp?id=1230

 

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cb/Zwartbekgrondel_

uit_het_spui_in_Hekelingen.jpg

گاوماهی گرد خزری (Neogobius melanostomus) نوعی ماهی  دریای خزر

و رودخانه ای است.

نام انگلیسی: Caspian round goby

نام فارسی:گاو ماهی، سگ ماهی

خصوصیات کلیدی: D۱.VI(VII) ,D۲.I ۱۴-۱۷ A.I۱۰-۱۳ squ.۴۹-۵۳ بدن به رنگ

قهوه‌ای(یا سیاه)، که روی اولین باله پشتی لکه سیاه کروی دیده می‌شود.

سر این ماهی گرد و باله شکمی تقریباً تا مخرج می‌رسد.

 

اندازه:حداکثر طول کل بدن ۲۵۰ میلیمتر و حداکثر وزن آن ۵۰ تا ۶۰ گرم.

زیستگاه:بیشتر قسمتهای میانی رودخانه که در آن دمای متوسط بین

۱۲-۲۰ درجه باشد، البته بستر قلوه سنگی را ترجیح می‌دهند.

با آلودگی روزافزون آب رودخانه های منتهی به دریای خزر نسل اغلب

 ماهی های رودخانه ای رو به نابودی قرار گرفته است و در اغلب

موارد به دلیل افزایش بار آلودگی میکربی و شیمیایی و کمبود اکسیژن

 محلول در آب ماهیگیری در این مناطق نیز اغلب ناکام می ماند.

یکی از ماهی های نه چندان مناسب از نظر شکل ظاهر و غیر ماکول

دریای خزر نوعی گاوماهی است که در شهرستان رامسر و شهرهای

 اطراف به نام "خرسه موسی" مشهور است.گاوماهی دریای خزر

یکی از غذاهای اصلی ماهیان خاویاری است.برای حفظ و بقا گونه های

ماهیان خاویاری ، تامین غذای زنده این گونه ها از اهمیت بالایی برخوردار

است  و این ماهیان از جمله ماهیانی اند که مورد تعذیه ماهیان خاویاری اند

با توجه به قرار گیری برخی از ماهیان خاویاری در لیست قرمز CITESو IUCN

این یک تکلیف ملی و بین المللی برای نجات گونه های در معرض خطر

انقراض به ویژه با ایجاد شرایط اکولوژیک و تغذیه ای مناسب در خزر می باشد.

لذا از ماهیگیران عزیز ورزشی تقاضا می شود نسبت به آزادسازی این گونه های

 غیرخوراکی بعد از صیدشدن اقدام نمایند.

منبع:

۱- رضوانی گیل کلایی.س و همکاران.۱۳۹۰. مقايسه ژنتيکی جمعيت

گاو ماهی خزری ( Neogobius caspius) در غرب و شرق سواحل جنوبی دريای

 خزر با استفاده از روش ريزماهواره .موسسه تحقیقات شیلات ایران.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

http://persian-star.net/1392/4/15/khazar/02.jpg

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

انسان و حیوانات فرال یکشنبه 1392/04/02 12:27

 

http://www.3sigma.com/wp-content/uploads/2010/12/feral-child.jpg

http://social-psych.net/wp-content/uploads/2013/01/syriangazelleboy-tm.jpg

توجه:

"برداشت از مطالب با ذکر نام نویسنده فقط با اجازه نگارنده امکان پذیر است"

شما کم و بیش داستانهای خیال انگیزی از شیرخوردن بچه انسان توسط گرگ ها و سگ ها و غیره را از نیاکان خود شنیده اید. یا اینکه ناظر فرار کردن بره و بزغاله(یا به جای ماندن آنها در مسیر کوچ از گله اصلی)- وحشی شدنُ کبوتر-مرغ و خروس خانگی- بوقلمون و ... با خروج از محل سکونت اصلی خود بوده اید که به دامان جنگل ها و مراتع سرسبز و یا کنار آبگیرها و مناطق خلوت تر و به دور از سر و صدا پناه برده و زندگی جدیدی را آغاز نموده اند.

بدون شک چنین مواردی به اثبات رسیده اند و نام این موجوداتی  که به شرایط وحشی در زندگی خود پس از گذراندن یک دوره اهلی و خانگی بودن و سپس دور شدن از محیط زندگی عادت کرده اند را "فرال" می نامند.

تارزان (به انگلیسی: Tarzan)‏ یک شخصیّت خیالی است و خالق آن نویسنده‌ای آمریکایی به نام ادگار رایس باروز می‌باشد نمونه ای از یک انسان فرال(با Mowgli Syndrome) است.

تارزان پسر نجیب‌زاده‌ای انگلیسی است که در کودکی در جنگل‌های آفریقا گم شده و به وسیلهٔ بوزینه ای به نام منگانی پرورش یافته است.او که اینک انسانی وحشی است مانند حیوانات غذا می‌خورد و مانند آنها حرف می‌زند و مانند میمون بر روی شاخه زندگی می‌کند.تا اینکه توسط چند محقق به دنیای انسانها می رود و مانند آن‌ها زندگی کردن را یاد می گیرد.

 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e8/

Soay-sheep-arjecahn.jpg/250px-Soay-sheep-arjecahn.jpg

"حیوانات فرال" ظاهری مشابه حیوانات اهلی را داشته ولی از نظر خلق و خوی و رفتار وحشی بوده و تا حد زیادی غیرقابل کنترل هستند. از نمونه های بارز آنها گربه های خانگی هستند که با گربه های جنگلی جفت گیری نموده و هیبرید حاصل به برچیده شدن نسل گربه های اهلی و خانگی ختم می شود و این امر تا حدی دانشمندان را نگران کرده است.

حیوانات فرال

http://mw1.blogfa.com/post-148.aspx

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

http://www.kamyab.ir/mostafa74/Fantezi/92-03-12/2/43-RanginKaman[WwW.KamYab.Ir].jpg

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

http://images.persianblog.ir/374393_fHBD69Nz.jpg

مدت هاست که از شهرهای استان های ساحلی کشور به عنوان منطقه توریسم محور و درآمدهای اقتصادی حاصل از آنها علاوه بر ایجاد اشتغال و اقامت گاههای بین راهی در مسیرهای جلگه ای تا کوهستانی سخن ها گفته می شود ولی تاکنون ارزیابی دقیقی از میزان خسارت وارده به اکوسیستم طبیعی این مناطق و از بین رفتن حیات موجودات زنده گیاهی و جانوری که بعضی از گونه های آن تا حد انقراض و یا در خطر انقراض قرار گرفته اند صحبتی به میان نمی آید.

http://forum.avastarco.com/forum/gallery/files/2/8/1/7/

dpp07dd0502152c27.jpg

برخی از  صاحب نظران  نیز کنترل مسافرین و گردشگران را در حفظ آثار تاریخی و محیط زیست طبیعی در چهارچوب ضوابط اداری کارساز ندانسته و حل این مشکل را  از طریق نهادهای خودجوش مردمی و پیگیری شدیدتر نهادهای مسئول با انجام تمهیدات تنبیهی و تشویقی  بیشتر می دانند. فرصت ها اندک بوده و ازبین رفتن یک گونه گیاهی یا جانوری به منزله اتمام بحث گردشگری برای آن گیاه یا حیوان است که از دسترس خارج می گردد.

مقاله تحقیقی:

"اثرات زیست محیطی گردشگری بر سواحل شهر رامسر"

دریافت فایل:

http://dnl1.tebyan.net/Library/Books/pdf/Persian

/abf871839a1a1b950ae5688014db55b7.pdf

 

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

http://www.iranbirds.com/images/articles/birdwatcher.jpg

آن ها از دیدن پرنده ها و تماشای محیط پیرامونشان لذت می برند. دیدار پرنده ها در زیستگاه طبیعی و شرایط عادی، برای آن ها شعفی عمیق را به همراه دارد.به این دسته از گردشگران می گویند پرنده نگر.

آن ها دوربین و تلسكوپشان را بر می دارند و به دل طبیعت می روند تا پرنده ها را در میان شاخسار درختان و یا لابه لای بلندی تپه ها و یا در حال پرواز بر فراز آسمان ببینند. آن ها از پرنده ها عكس می گیرند و نقاشی می كنند و می روند.

 

پرنده نگر


bird watcher ها به پرنده ها آسیب نمی رسانند. آن ها آرام ترین و كم دخل و تصرف ترین گردشگران هستند. پرنده نگرها مجبورند كه آرام و ساكت باشند، زیرا با هرگونه سروصدا، پرنده ای كه برای دیدارش هزینه و وقت زیادی را صرف كرده اند، از دسترسشان خارج می شود و این موضوع ممكن است حسرت بی پایانی را برایشان به همراه داشته باشد.

گردشگرانی كه به پرنده نگر معروف هستند، به اقصی نقاط جهان سفر می كنند تا به لیست پرنده هایی كه دیده اند اضافه كنند و در این میان پرنده های نایاب برایشان ارزش بیشتری دارد.

از این لحاظ، ایران برای این گونه از گردشگران جذابیت های فراوانی دارد. با 523 گونه پرنده شناسایی شده در ایران كه به گفته كارشناسان معادل تمام گونه پرنده های اروپاست، ایران یكی از بهترین مكان ها برای bird watcher ها قلمداد می شود.

هر پرنده نگر برای دیدار از پرنده های ایران ممكن است روزانه از هزار تا هزار و۵۰۰ دلار خرج كند تا یك گونه جدید را ببیند.

bird watching در دنیا برخلاف كشور ما، خیلی خاطرخواه دارد. در سال ۲۰۰۲ در آمریكا و آمریكای شمالی، مردم حدود ۱۷ میلیارد دلار پول خرج كردند تا در تورهای bird watching شركت كنند.

در كشورهای اروپایی، به ویژه هلند ایستگاه های رادیویی وجود دارند كه مدام در رابطه با پرندگان مهاجر و مسیر مهاجرت آن ها برای مردم خبر ارسال می كنند.

هر ساله، جشنواره های متفاوت برای استقبال و بدرقه پرندگان مهاجر برگزار می شود. به بچه ها یاد می دهند كه منتظر آمدن پرنده ها باشند و به كسانی كه اولین پرنده مهاجر را می بینند، جایزه می دهند.

در اروپا كمتر آدمی پیدا می شود كه عضو یك كلوب یا NGO در رابطه با پرندگان نباشد. تعداد مجلات، بولتن ها و روزنامه هایی كه در زمینه پرنده ها چاپ می شود شاید از تعداد روزنامه های كشور ما بیشتر باشد.

جالب این است كه در كشورهایی همچون انگلیس، اتریش و آلمان به اندازه طرفداران فوتبال، پرنده نگر وجود دارد.

اقلیم ایران به خودی خود دارای تالاب های بسیاری است كه پرندگان مهاجر را به سمت خود می كشانند، با این حال مورد بی مهری قرار می گیرند و شاهد نابودی این تالاب ها و در نتیجه زیست گاه پرندگان بومی و تغییر مسیر پرندگان مهاجر هستیم.

از آن طرف كشورهایی همچون امارات متحده عربی در پی این هستند كه جنگل های حرا پرورش دهند تا پرندگان مهاجر را به سمت خود بكشانند و از این راه نیز در پی جذب توریست ها هستند. امیدواریم با توجه به مطالب فوق، كارشناسان، دست اندركاران و متولیان گردشگری به پتانسیل فوق العاده برای جذب گردشگران پرنده نگر به ایران توجه كنند و در فكر معرفی پرندگان ایران از راه های متفاوت باشند.

موضوع بسیار مهم این است كه گردشگران پرنده نگر همچون بقیه گردشگران به زیرساخت های گردشگری چندان اهمیت نمی دهند. آن ها بیشتر اوقات خود را در دل طبیعت می گذرانند و موضوع هتل و حمل و نقل و رستوران خیلی برایشان جذاب نیست. آن ها تنها به یك راهنمای كاربلد و سكوت احتیاج دارند.

در شهرستان رامسر و حومه با وجود پرندگان زیبای جنگلی و تالابی که برخی از آنها با پیمودن هزاران کیلومتر راه از مناطق سرد نظیر سیبری به کناره های ساحلی خزر و تالابهای اطراف  مهاجرت می نمایند فرصتی مناسب برای جذب گردشگران پرنده نگر به وجود آورده اند.

افرادی باذوق نظیر آقای مسعود عطوفت شمسی نیز در طی سالیان متمادی با بررسی میدانی و گرفتن عکس های حرفه ای نسبت به ثبت اسامی و مشخصات جانورشناسی آنها در کتاب "دائره المعارف حیوانات ایران" چاپ چهارم(۱۳۹۱) اقدام نموده است.

منبع:نورآقایی-آرش- ۱۳۹۱- پرنده نگرها نجیب ترین گردشگران

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

دریای خزر،(خاواینسکی، دریای هیرکانیان، دریای جرجان(گرگان)، مازندران، کاسپی یا کاسپیان(محل سکونت قوم کاس ها) ،بحر آبسکون و بحر قانیا، نام چینی این دریا، دریای باختری و نام تاتاری آن آق دنیز یعنی دریای سفید می باشد. (شهرابی، 1373، 213).این دریا با سابقه ای طولانی در جوار  پنج کشور آذربایجان، ایران، روسیه، قزاقستان و ترکمنستان قرار گرفته است.

 دریاچه خزر ، علاوه بر اثرگذاری در تغییرات آب و هوایی(کلیمایی) و ایجاد پوشش های گیاهی (بالاخص جنگلی) و جانوری (۷۳۰ گونه ) و تنوع زیستی از گونه های نادر و کمیاب در منطقه خزری، محلی برای تجارت کالا از بندرها، ماهیگیری و صنعت تولید خاویار، اکتشاف نفت و گاز و  در بخش گردشگری و غیره از درآمد اقتصادی قابل توجهی برای کشورهای حاشیه آن برخوردار است.

  نادیده انگاشتن مسائل زیست محیطی در آن همزمان با اجرای طرح های توسعه ای می تواند در آینده ای نزدیک حیات فلور گیاهی و فون جانوری(خشکی زی و آبزی) در منطقه خزری را مورد تهدید جدّی قرار دهد.

ساخت و سازهای غیرمجاز در حومه روستاهای جنگلی و حاشیه شهرهای ساحلی همراه با ورود رسوبات حاصل از فرسایش خاک جنگل ها و مراتع در اثر سیلاب و ورود فاضلاب های شهری، کشاورزی و صنعتی علیرغم تذکرهای متعدد سازمان حفاظت  محیط زیست کماکان ادامه دارد.

 

http://www.naturefront.org/fa/cache/multithumb_thumbs/1930017624.jpg

اگر  روند تخریب جنگل ها به صورت روزافزون همچنان ادامه یابد، دیری نخواهد پایید که ما شاهد ورود  رسوبات در حد میلیاردها مترمکعب)سالیانه در حدود ۹۰ میلیون مترمکعب از ۳۰ رودخانه بزرگ و .....) در اثر بروز پدیده هایی نظیر سیل  به داخل دریای خزر با شیم که با  ایجاد تغییرات شدید در ترکیبات فیزیکی ، شیمیایی و بیوشیمیایی آب  دریای خزر موجودات زنده گیاهی و جانوری نابود خواهند شد.چنانکه تعداد جمعیت فوک های دریای خزر از یک میلیون به یکصد هزار(حدود یک دهم) رسیده است و از گونه های در خطر انقراض نسل می باشد.

در پیش بیدردان چرا فریاد بی حاصل کنم
 
گر شکوه ای دارم ز دل با یار صاحبدل کنم

  

 فوک(سگ آوی) و  باکلان(آو کلاچ) دریای خزر

http://www.iranian-birds.com/picture-family/phalacrocoracidae/Socotra-Cormorant.jpg

با توجه به تغییرات ارتفاع آب تا ماکزیمم ۹ متر در طول سالهای متمادی در دریای خزر این سؤال در ذهن ایجاد می شود که با اندکی تغییر در ارتفاع آب دریا،  بیشتر مردم ساکن در حاشیه های رودخانه ها و مناطق نزدیک ساحل دریا خسارت می بینند.

وجود موج شکن ها و اقدامات پیشگیرانه نظیر لایروبی رودخانه ها مهم بوده ولی جامع و کافی نیست.

"شاید در ۵۰ سال آینده همانند هم وطنان  ترک زبان حاشیه دریاچه ارومیه ما نیز  شاهد خشک شدن تدریجی دریای خزر و به تَبع آن زوال جنگل های زیبای شمال در کرانه های ساحلی بحر خزر باشیم".

  

[PDF] 

چالش ها ی زیست محیطی دریای خزر و ارائه راهکارها

 

 تصاویر خشک شدن تدریجی دریاچه اورمیه (از سالهای ۲۰۱۲-۱۹۸۴) با کمک ماهواره

http://cdn.asriran.com/files/fa/news/1392/2/22/285940_571.gif

 

منبع:

۱- سجادی،م.ت. ۱۳۸۹. تاریخ و جغزافیای تاریخی رامسر.

۲- رحیمیان،ع. ۱۳۹۰. سخت سر یا رامسر در گذر زمان

۳-بومگان(زیست بوم)http://boomegan.com/myLDlinker.php?url=32

 

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

 

http://img.mypersianforum.com/images/gndngbsjprfje2azb8ag.jpg

چون در نظر است کتابی با عنوان" رامسر از نگاه دوربین"

توسط آقای مسعود عطوفت شمسی تهیه گردد و در اختیار علاقمندان قرار گیرد چنانچه از ابنیه تاریخی و قدیمی نظیر ژاندارمری سابق و اداره پست - بناهای جدید با معماری منظره - مناظر طبیعی و غیره مستنداتی در اختیار دارید به کتابفروشی شمسی در بازار آخوند محله رامسر جنب پل مراجعه فرمایید.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

مارکوه این طور می گوید سه شنبه 1392/02/17 14:3

 

http://www.iranview.com/image.aspx?imgid=1503

منبع: برگرفته از کتاب در دست تهیه "رامسر در آینه گردشگری) توسط نگارنده

 

مارکوه(مال کوه)

این کوه را در مقالات تحقیقی و منابع تاریخی به نامهای آماردکوه، مادکوه، مالکو، مبارک کوه و ازبلو می­شناسند. برخی این کوه را  مثل شیری خفته در جلگه کتالم و برخی آن را مثل ماری چنبره زده در دشت می­دانند. بنای قلعه روی این کوه را به  قرن سوم تا نهم هجری دوره اسلامی منسوب می دارند(اختلاف نظر است).در قسمت های شمالی این کوه بزرگ جنگل متراکمی از درختان چند صد ساله خصوصأ شمشاد و .... وجود دارد که زیستگاه جانوران وحشی و برخی از پرندگان نایاب است.

 

*قلعه مارکوه(مال کوه)

تاریخ دقیق ساخت این قلعه در هاله­ای از ابهام قرار دارد ولی آن را به قرون اسلامی (قرن سوم) نسبت می­دهند.  این قلعه بر بالای کوه مارکوه قرار دارد که توسط فرقه اسماعیلیان در قرن پنجم تصّرف شد و بیشتر کاربرد نظامی داشته است. این قلعه مُشرف به شهر کتالم بوده و در ارتفاع 217 متر از سطح آبهای آزاد قرار دارد. در دوران گذشته به عنوان مرکز دیده­بانی کشتی­های تجاری دریای خزر و کنترل عبور و مرور مسافران و همچنین تقویم محلی(زیگورات)  نیز کاربرد داشته است. شالوده قلعه بر بستر قله آهکی و بستر صخره­ای یکنواختی(نظیر بنای هتل­های قدیم و جدید رامسر) با ملات گچ محلی و غوره گل است. در کتاب جامع التواریخ خواجه رشیدالدین فضل­الله همدانی در سال 536 هجری قمری  قلعه بزرگ تاریخی مارکوه در زمان فرقه اسماعیلیه (دوره حسن صباح) تصرّف شده و کاربرد نظامی  و دیده بانی تردّد کشتی­های دریای خزر و عبور مسافران را نیز داشته است.

با وجود یک غار آهکی در زیر آن که مدتها به عنوان معدن از آن استفاده شد و در حال حاضر غیرفعال است و وجود  دفینه های زیاد در این محل می توان گفت سکونت پادشاهان و حاکمان دیار سخت سر نیز در آن دور از احتمال نیست. لذا هراز گاهی این کوه و قلعه بالای آن مورد هجوم عده ای قرار گرفته و ضمن تخریب آثار باستانی نسبت به کند و کاو غیر اصولی در آن اقدام می شود. با همّت اداره میراث فرهنگی و انجمن دوستداران میراث فرهنگی رامسر(سخت سر) دیوارهای این قلعه در دهه 80 بازسازی شد و با ساخت ابنیه جدید ، مرمّت جاده آسفالته و برگزاری مراسم روز میراث فرهنگی در آن هم اکنون این قلعه مورد بازدید گردشگران و مسافران زیادی است. وجود پله های سنگی زیاد و کم عرض، راه دسترسی به داخل قلعه را برای افراد مُسن سخت و دشوار نموده است و می بایست در این مورد چاره ای اندیشیده شود.

شاعری شیرین سخن از این دیار چکامه ای در وصف مارکوه و قلعه روی آن سروده است. در این چکامه نظاره گر بودن مارکوه از گذشت ایام خوب و بد بر مردم سخت سر قدیم در مضامینی بدیع با کلمات گیلکی رامسری  توسط شاعر بیان شده است که در ذیل به آن اشاره می گردد.

 مارکوه ای جور گونه


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

http://www.bartarinha.ir/files/fa/news/1392/1/11/155491_690.jpg

گردشگری از دید یک شهروند رامسری با یک همشهری آذربایجانی و یا یک هموطن اصفهانی، مشهدی و بالاخص  تهرانی فرق های زیادی دارد.

یکی می خواهد با کمترین هزینه یک هفته را در کنار ساحل دریا بگذراند و از زیبایی های طبیعت جنگل و دریا لذت ببرد و در کنار خانواده اش حس آرامشی بیابد ولی مجبور است با دشواری های زیادی دست و پنجه نرم نماید و یک نفر دیگر با بیشترین هزینه های غیر منطقی و گزاف صرفأ به دلیل خوشآمد خانواده عروس و یا داماد و دوستان و آشنایان بر حرص و طمع برخی از خدابی خبران و صاحبان  هتل ها و خانه های ویلایی و یا مغازه داران پر مدعا می افزاید.

جوانان به  تفریحات سالم و استفاده از مواهب طبیعی و ورزش ها و جشن های محلی روی آورده و عمر و سلامتی خود را به جای شادی های زودگذر با مصرف دخانیات و ..... به هدر ندهند.

گرانی اجاره بهاء، ارزاق عمومی و میوه در شهرهای شمالی نیازمند یک برنامه مدون و کنترلی است تا به جای اینکه اغلب گردشگران بیشتر پول خود را صرف آنها نموده و بابت این موارد حاصل دسترنج و پس انداز خود را در جیب عده خاصی بریزند با افزایش جاذبه های گردشگری و اشتغال بیشتر جوانان و مردم عامی در شهرهای شمالی بتوانند کسب درآمد نموده و امرار معاش نمایند.نه اینکه گرانی تحمیل شده از طریق مسافران به شهروندان زحمت کش فشار آورده و در زندگی روزمره و عادی خود در تنگنا و سختی قرار گیرند.

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |

http://userpics.dalahoo.us/10004/Javaher-Dasht.jpg 

استفاده از مواهب طبیعی و مکانهای عجیب و زیبا در زمینه  جذب توریسم و احیاء مسیرهای سریع، راحت و مطمئن تر برای افراد گردشگر در سرلوحه بسیاری از کارهای دولتمردان و مسئولین محترم در استانهای کشور  قرار گرفته است. 

 با توجه به وجود راههای ارتباطی و امکان تعامل با کشورهای حاشیه خلیج فارس و تازه استقلال یافته در کناره ساحلی دریای خزر می توان به گسترده تر کردن مسیرها و تهیه امکانات مُکفی برای گردشگران خارجی و توریست های علاقمند به طبیعت از طریق راه اندازی تورها، استراحتگاه های بین راهی و غیره به این مهم توجه کافی مبذول داشت.

شرکت های خارجی گردشگری خصوصی  از فرانسه، آلمان و داخلی در شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، رشت و ... با گرفتن مبالغ هنگفت نسبت به بازدید  چند روزه از رامسر و جاذبه های گردشگری آن از جمله ییلاق جواهرده و کاخ مرمر اقدام می نمایند. این شرکت ها هرساله فعالیت خود را بدون استفاده از افراد محلی و بومی و یا گاها در زمان کمتری از مدت پیش بینی شده در تورهای مسافرتی تکرار می نمایند.

جای دارد مسئولین ادارات ذیربط  ضمن برنامه ریزی با رایزنی های خود در جلسات هم اندیشی با شورای اسلامی شهرستان و ده یاران نسبت به ایجاد این گونه شرکت ها  و منازل کرایه ای روستایی( HOME STAY)  جهت ترویج فرهنگ و آداب و رسوم محلی مردم همراه با طبخ شیرینی و غذاهای محلی) با متقاضی خصوصی  و بومی اقدام فرمایند.

 این امر علاوه بر هزینه کمتر برای گردشگران سبب رونق اقتصادی و کمک به تحقق شعار ایجاد اشتغال جوانان در منطقه خواهد شد.

نمونه ای از دهها شرکت و تورهای گردشگری:

http://www.parvazeabrisham.com/Default.asp?Action=SHOWPRODUCT&PID=16035

نوشته شده توسط محمد ولی تکاسی  | لینک ثابت |